Výbuch u nejvyššího soudu v Dillí zabil deset lidí

Dillí - Nejméně deset mrtvých a 60 zraněných si dnes ráno vyžádala exploze nálože nastražené před budovou nejvyššího soudu v indické metropoli Dillí. Policie našla zbytky kufříku, v němž byla pravděpodobně výbušnina uložena. Výbuch před vstupní bránou do areálu v centru města se odehrál v okamžiku, kdy zde byl shromážděn dav lidí, kteří se přišli zúčastnit soudního jednání. K atentátu přihlásila islamistická skupina s napojením na Pákistán a Bangladéš.

Podle očitého svědka umístil kufřík s výbušninou u brány asi 35letý muž v bílém, který předběhl frontu čekajících. V době výbuchu prý bylo na místě kolem 80 lidí. Jeden právník uvedl, že každý den přicházejí k soudu stovky lidí. „Žádná bezpečnost tady fakticky není, je to snadný cíl,“ upozornil.

K atentátu se e-mailovým vzkazem přihlásila radikální organizace Harkat ad-Džihád-al-Islámí (Hnutí islámského džihádu), která má základny v Bangladéši a v Pákistánu. Šéf indické Národní vyšetřovací agentury (NIA) S.C.Sinha zdůraznil, že vzkaz je nutné brát vážně, jelikož jde o prominentní teroristickou skupinu, která má na svých seznamech terčů rovněž Indii.

Indická policie
Indická policie

Hnutí islámského džihádu vyzvalo Indii, aby zrušila rozsudek smrti pro muže, který byl usvědčen ze spojení s útokem na indický parlament v roce 2001 a čeká na popravu oběšením.

Dnešní exploze je prvním větším teroristickým útokem v Indii od poloviny července, kdy ve třech čtvrtích přístavního města Bombaje vybuchla řada náloží, jež si vyžádaly dvě desítky lidských životů.

Výbuch je už druhý u tohoto soudu v letošním roce. V květnu menší exploze zasáhla tamní parkoviště. Tehdy zřejmě šlo o nálož nastraženou v automobilu.

Indická vláda dnešní teroristickou akci odsoudila. Podle agentury Reuters útok přímo v centru metropole obnoví obavy, jestli indické úřady jsou schopny takovým akcím předcházet, a to zejména v citlivých oblastech se zvýšeným nebezpečím.

Video Výbuch v Indii zabil nejméně deset lidí
video

Výbuch v Indii zabil nejméně deset lidí