Američanů žijících pod hranicí chudoby rekordně přibylo

Počet Američanů žijících pod hranicí chudoby vloni stoupl na rekordních 46 milionů a 200 tisíc obyvatel. Vyplývá to z oficiálních dat amerického statistického úřadu. Tolik chudých bylo naposledy v roce 1993. Statistický úřad stanoví, že u čtyřčlenné domácnosti ve Spojených státech je chudobou roční příjem pod 22 tisíc dolarů a u samostatně žijícího člověka příjem pod 11 tisíc.

Celých 15 procent Američanů na tyto příjmy nedosáhne. Ještě horší je postavení  černošských a hispánských obyvatel – pod hranici chudoby vloni spadla víc než čtvrtina příslušníků těchto etnik.

Ani další čísla nejsou povzbudivá. Počet chudých Američanů roste už čtvrtý rok v řadě. Počet lidí bez jakéhokoliv zdravotního pojištění se dál drží na 50 milionech. Míra nezaměstnanosti zůstává nad hranicí devíti procent.

Americký prezident Barack Obama minulý týden představil plán na vytváření nových pracovních míst: ve výstavbě škol, dopravní infrastruktuře a ve výrobě. Počítá s 450 miliardami dolarů.

„Musíme zajistit, že příští generace průmyslové výroby nezakoření v Číně nebo v Evropě, ale tady ve Spojených státech amerických,“ tvrdí americký prezident Barack Obama.

Plán ale musí schválit Kongres a to bude problém. Sněmovnu reprezentantů ovládají republikáni a ti už přišli s drtivou kritikou.

Chudoba v USA
Chudoba v USA