Sedmadvacet mrtvých po dvacetihodinovém útoku Tálibánu na Kábul

Kábul – Afghánské a mezinárodní bezpečnostní složky definitivně ukončily po dvaceti hodinách operaci Tálibánu v Kábulu. Dobyly budovu, kam se ozbrojenci stáhli. V koordinovaném útoku předtím ostřelovali útočníci vládní budovy, americké velvyslanectví nebo sídlo spojeneckých sil NATO. Při střetech zemřelo 27 lidí, včetně civilistů, pěti policistů i jedenácti atentátníků; zraněno bylo nejméně 20 lidí, z toho šest vojáků NATO. Čeští občané v Afghánistánu jsou v bezpečí.

Největší útok Tálibánu na metropoli přišel v době, kdy spojenci předávají odpovědnost za bezpečnost místním složkám. Nejméně sedm útočníků opásaných výbušninami a vyzbrojených automatickými puškami a pancéřovkami proniklo do blízkosti amerického velvyslanectví a sídla Severoatlantické aliance. Čtyři z nich byli usmrceni, z toho minimálně tři v ulicích města – jeden byl zastřelen, druhému vybuchla bomba následkem střelby a třetí se odpálil sám. Při těchto incidentech byli zraněni nejméně čtyři lidé. Zbytek komanda se stáhl do rozestavěné budovy v centru města, kde ozbrojenci od večerních hodin místního času až do dnešního rána odolávali útokům afghánských policejních sil podporovaných vrtulníky NATO.

Video Útok Táibánu na Kábul skončil
video

Útok Táibánu na Kábul skončil

K útoku se prostřednictvím zprávy sms v úterý přihlásil Tálibán. „Provedli jsme velký sebevražedný útok, jehož hlavním terčem je sídlo zahraniční a afghánské rozvědky,“ napsal mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid.

Američané se chtějí z Afghánistánu stáhnout, musí totiž šetřit. Washington proto omezuje  i výdaje právě na výcvik afghánských jednotek. Násilnosti v zemi jsou přitom nejhorší od roku 2001, kdy spojenci vládu Tálibánu svrhli. „Věříme ve schopnost afghánských bezpečnostních sil se s takovými situacemi vypořádat. Tálibán se snaží prověřit jejich připravenost, předání odpovědnosti tohle nemůže zastavit,“ říká generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.