Italská vláda prosadila úspory

Řím - Italští poslanci dnes vyjádřili důvěru vládě premiéra Silvia Berlusconiho, která o hlasování sama požádala ve snaze urychlit schválení úsporného balíčku zákonodárci. Poslanci vládní návrh na zvýšení daní a omezení výdajů posléze podpořili, Senát ho schválil již dříve.

Poté, co úsporná opatření schválili minulý týden italští senátoři a poslanci nyní vyjádřili vládě důvěru poměrem 316 ku 302 hlasům, je neformálně schválen i úsporný balíček. Večerním odhlasováním se návrh formálně stal zákonem.

Prosazení úspor vládou pravého středu se dělo pod tlakem evropských partnerů Itálie, kteří se bojí jejího vysokého státního deficitu a zadluženosti. Úsporná opatření by měla podle Reuters přinést zemi vyrovnaný rozpočet v roce 2013.

Video Berlusconiho vláda získala důvěru
video

Berlusconiho vláda získala důvěru

Senátoři schválili 7. září poměrem 165 hlasů ku 141 návrh úspor, který konzervativní vláda Silvia Berlusconiho krátce předtím ještě zpřísnila ve snaze uklidnit finanční trhy. Návrh počítá s tím, že stát získá do roku 2013 úsporami a novými daněmi kolem 50 miliard eur.

Na protest proti úsporným opatřením zaměstnanci v celé Itálii 6. září na osm hodin zastavili práci. Stávka, kterou vyhlásila největší odborová ústředna v zemi CGIL, měla dopad především na veřejnou dopravu včetně letecké. Ve větších městech na Apeninském poloostrově se také konaly demonstrace. Vláda však neustoupila a označila úspory za nezbytné pro budoucnost země.