Soud o odškodnění nerozhodl

Štrasburk - Evropský soud dnes vytkl Rusku procesní chyby, ovšem odmítl obvinění, že by nezákonně vyvlastnilo majetek koncernu Jukos. O odškodnění akcionářů ale soud ve Štrasburku nerozhodl. Akcionáři se přitom domáhají kompenzace ve výši 98 miliard dolarů za to, že byl koncern Jukos zlikvidován nezákonně pod tlakem státu. Bankrot nad ním soud vyhlásil v roce 2006.

Zdroj: Getty Images Autor: Oleg Nikishin/Stringer

Podle komuniké evropský soud neshledal vady v postupu ruských úřadů, které by mohly svědčit o záměru vyvlastnit majetek koncernu a poté jej zlikvidovat. Rusko podle soudu „nezneužilo soudního procesu, aby zničilo Jukos“ a aby se „zmocnilo jeho majetku“. Vytkl ale Moskvě, že neposkytla podniku dostatek času na přípravu obhajoby. Evropští soudci nicméně Rusku vytkli porušení práva na majetek v souvislosti s „vypočítáním a uložením pokut v rámci daňového vyrovnání za roky 2000-2001“.

Bývalí akcionáři Jukosu se přitom domáhají více než 98 miliard dolarů za údajně nezákonné vyvlastnění Jukosu. Viní ruské úřady z toho, že dodatečnými daněmi přivedly firmu ke krachu. Podle bývalých vlastníků Jukosu kdysi největší ruská společnost zkrachovala jen na přání někdejšího prezidenta Putina. Vadilo mu prý bohatství společnosti a to, že Jukos financoval demokratickou opozici. 

Kreml svůj postup obhajuje a tvrdí, že se Jukos dopouštěl kolosálních podvodů. „Soud plně odmítl obvinění na adresu Ruska o politické motivaci a represivním stíhání společnosti Jukos, jakož i tvrzení o údajné diskriminaci od ruských úřadů,“ reagovalo dnes na verdikt ruské ministerstvo spravedlnosti.

Video Ve Štrasburku se rozhodne o odškodnění pro akcionáře Jukosu
video

Ve Štrasburku se rozhodne o odškodnění pro akcionáře Jukosu