Netanjahu nabízí Abbásovi jednání

New York - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nabízí na Valném shromáždění OSN v New Yorku přímé rozhovory palestinskému vůdci Mahmúdu Abbásovi. Snaží se odvrátit jednostrannou žádost Palestinců o uznání jejich vlastního státu v hranicích z roku 1967. Chtějí ji podat tento pátek. Izrael a Spojené státy trvají na tom, že palestinský stát může vzniknout pouze jako důsledek dohody obou stran. Mírové rozhovory ale loni ztroskotaly.

Jednání členů OSN o uznání samostatné Palestiny jsou v plném proudu. Diplomati, stejně jako politické špičky, jsou v názoru rozdělení. Navíc se množí demonstrace a izraelská armáda posiluje hlídky. Nepokojů se obává palestinská policie. Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás s komplikacemi počítá, od podání žádosti, které má naplánováno na pátek, ho ale prý nic neodradí. 

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu přitom nabízí přímo v New Yorku Abbásovi jednání. „Vyzývám předsedu palestinské správy k zahájení přímých jednání v New Yorku, která pak budou pokračovat v Jeruzalémě a Ramalláhu,“ prohlásil Netanjahu. 

Jenže mírová jednání Palestina obnovit nemíní. Rozhovory ztroskotaly před rokem. Obě strany totiž nehodlají ustoupit. Palestinci nechtějí uznat Izrael jako židovský stát a Izrael odmítá rozdělit Jeruzalém a kvůli osadám opustit okupované území na západním břehu. Palestinci totiž chtějí vytvořit svůj stát, který by byl založen na hranicích z června 1967 před takzvanou šestidenní válkou.

Čína podporuje nárok Palestinců na stát, ale jak bude o jejich žádosti hlasovat v Radě bezpečnosti OSN, zatím neprozradila. Diplomaté mezitím neustávají v intenzivních snahách zabránit krizi v OSN. Vyjednávači z takzvaného blízkovýchodního kvartetu zatím nijak nepokročili v práci na kompromisním návrhu.

Nejednotná je v otázce oddělení Palestiny i veřejnost. Podle průzkumu britské BBC, který provedla v 19 zemích na různých kontinentech, je na světě víc stoupenců palestinského státu než jeho odpůrců; 49 procent dotázaných je pro uznání samostatné Palestiny, 21 procent je proti.

Video Reportáž Jakuba Szántó
video

Reportáž Jakuba Szántó

Reportáž Jakuba Szántó

Události 20.9.

Netanjahu ještě nabízí jednání

Izrael se chystá na protesty Palestinců

Izraelské bezpečnostní síly se připravují na možné masové demonstrace Palestinců v příštích týdnech. Pro nasazení při případných nepokojích bylo speciálně vyškoleno 7 500 policejních důstojníků. Panují obavy, že by se pokojné demonstrace na podporu Abbásovy páteční žádosti o plnohodnotné uznání palestinského státu mohly zvrhnout v násilí. Už na středeční dopoledne plánují Palestinci velkou demonstraci v Ramalláhu. Proti ní dnes na západním břehu Jordánu protestovaly skupiny židovských osadníků a nacionalistů.