Bulhaři a Rumuni Schengen neprosadili

Brusel – Bulharsko s Rumunskem dnes v Bruselu neuspěly. Obě země sice splnily technické podmínky nutné pro vstup do prostoru bez hraničních kontrol, nepodařilo se jim ale získat jednomyslný souhlas členských zemí unie k tomu, aby mohly vstoupit do schengenského prostoru. Sofia a Bukurešť výsledek kritizovaly a poukazovaly na volnost výkladu pravidel a zásad vstupu. Také podle českého ministra vnitra Jana Kubiceho jsou důvody Nizozemců a Finů, kteří se jako jediní postavili proti, jen zástupné.

Nizozemský ministr pro přistěhovalectví Gerd Leers už při příjezdu avizoval, že jeho země není zastáncem rozšíření. „Naše pozice je jasná. Nejsme v tuto chvíli pro rozšíření,“ uvedl ministr. Ten chce nejprve, aby Rumunsko i Bulharsko zabojovaly proti korupci a organizovanému zločinu. 

„Organizovaný zločin a korupce jsou, domnívám se, v různé míře ve všech zemích, takže tento důvod mi přijde poněkud zástupný,“ okomentoval tento postoj český ministr vnitra Jan Kubice. Nizozemsko nicméně není jediné, kdo má s případným rozšířením Schengenu problém. Kriticky se k němu stavělo v minulosti i Finsko, Německo nebo Francie. 

Ty by ale podle diplomatů byly ochotny přistoupit na kompromis, který počítá s dvoustupňovým rozšířením. V první fázi by padly kontroly na letištích a námořních hranicích. Až v druhé by pak zmizely kontroly na pozemních hranicích.  

Schengenský prostor tvoří 25 zemí - jde o 22 států EU (všechny kromě Bulharska, Rumunska, Británie, Irska a Kypru) a také Island, Norsko a Švýcarsko. V prostoru žije přes 400 milionů obyvatel.


Česko dnes v Bruselu obě země podpořilo. „Mě osobně a samozřejmě i Českou republiku mrzí, že Bulharsko a Rumunsko, přestože splnily všechny podmínky pro přijetí do Schengenu, tak přijaty nebyly,“ řekl k tomu Kubice. Rumunská vláda vyjádřila obavy, že nynější odklad přijetí země do Schengenu může znamenat odklad na velmi dlouho. „Pokud se totiž v EU stane v nejbližší době cokoli negativního, lze si spočítat na prstech jedné ruky, že rozšíření Schengenu bude škrtnuto z programu,“ řekl ministr pro evropské záležitosti Leonard Orban s odkazem na problémy s eurozónou.

Polské předsednictví teď bude usilovat o to, aby se rozšíření Schengenu dostalo na jednání říjnového summitu.

Rumunsko ukončilo blokádu nizozemských tulipánů

Nizozemské kamiony s květy i cibulemi tulipánů, blokované od minulého pátku rumunskými celníky na hranici kvůli podezření, zda neobsahují „nebezpečné bakterie či škůdce“, dostaly dnes zelenou k další cestě do Rumunska. Akce byla chápaná všeobecně jako nátlak na Haag, aby změnil svůj odmítavý postoj vůči vstupu Rumunska a Bulharska do schengenského prostoru.

„Na hranici se od minulého pátku nahromadilo celkem 32 nizozemských kamionů s květinami. Z toho 25 bylo zapečetěno, a bude tedy zkontrolováno až v místě určení,“ prohlásil šéf celní správy Sorin Blejnar. „Sedm zbývajících kamionů bylo kontrolováno na hranici, z toho v šesti nebyly shledány žádné závady a jeden byl odeslán zpět poté, co v něm byl objeven jistý typ larvy,“ dodal.

Nehledě na oficiální dementi, že zadržování tulipánů na hranicích nijak s Schengenem nesouvisí, mají rumunská média na aféru opačný názor. „Válka s imaginární bakterií nám cestu do Schengenu neprorazila – jen nás prostě připravila o tulipány,“ komentoval situaci deník Romania Libera.

Video Reportáž Evy Hrnčířové
video

Reportáž Evy Hrnčířové

Reportáž Evy Hrnčířové

Události 22.9.

Studio ČT24 o rozšiřování Schengenu