„Síť Hakkáníů funguje jako pravá odnož pákistánské špionážní agentury ISI,“ řekl admirál Mullen členům branného výboru amerického Senátu. „S podporou ISI bojovníci Hakkáníů plánovali a 11. září provedli útok na americké velvyslanectví v Kábulu. Máme rovněž hodnověrnou informaci, že koncem června provedli operaci proti kábulskému hotelu Inter-Continental a dopustili se i řady menších, ale účinných ozbrojených akcí,“ řekl Mullen, který tento měsíc ze své funkce odchází.
Ozbrojená skupina označovaná za „Hakkáního síť“ je poměrně nezávislá organizace, která se už v době sovětské okupace v 80. letech vytvořila kolem paštunského kmenového vůdce Džaláluddína Hakkáního a později jeho syna Sirádžuddína. Je úzce napojena na Tálibán a operuje na afghánsko-pákistánském kmenovém území. Podle amerických zpravodajských služeb je dnes nejaktivnějším a nejnebezpečnějším jádrem extremistů. Džaláluddín Hakkání, který byl v 90. letech ve vládě Tálibánu ministrem pro záležitosti kmenů, za sovětské okupace úzce spolupracoval se sponzory z USA a bohatých arabských zemí.
Pákistán podle Mullena vyváží násilí do Afghánistánu a využívá bojovníky kmene Hakkání jako „politický nástroj“ svého vlivu. Podle admirála by se nicméně útoky extremistů neměly přeceňovat a chybně vykládat. Bezpečnostní situace v Afghánistánu se podle něj trvale zlepšuje a omezené teroristické útoky na celkovou bezpečnostní situaci nemají vliv.