V JAR spojují média Krejčíře s další vraždou

Johannesburg/Praha - Uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř potvrdil, že spolupracoval s jihoafrickým právníkem Ianem Jordaanem, který byl minulý týden zavražděn v Johannesburgu. Jordaan byl advokátem rovněž zavražděného majitele sítě striptýzových klubů Lollyho Jacksona, kterého vrah zastřelil loni v květnu. Podle dnešního vydání jihoafrického deníku Sunday Times byl Krejčíř po Jacksonově smrti Jordaanovým klientem a jeho prostřednictvím uplatnil pohledávku ve výši 11,5 milionu randů (asi 25 milionů korun), kterou vůči majiteli klubů měl.

Sunday Times napsal, že spekulace, jež se po Jordaanově smrti rozvířily, se stále více zaměřují i na Krejčíře. Ten v pátek potvrdil, že se s právníkem znal, a dokonce si ho najal, aby po Jacksonově smrti z jeho majetkového vypořádání získal zpět 11,5 milionu randů, které mu prý český podnikatel půjčil. „Jordaan ke mně přišel, aby mi řekl, že bych měl uplatnit pohledávku vůči Lollyho pozůstalosti,“ řekl Krejčíř jihoafrickému listu. Jackson ho prý před lety požádal o půjčku a on mu ji mezi lety 2008 a 2010 poskytl. „Převedl jsem Lollymu peníze do Jižní Afriky ze své pražské společnosti DKR Investments, a to prostřednictvím banky Reserve Bank,“ upřesnil.

Další johannesburský deník City Press dnes napsal, že ještě den před smrtí Jordaan komunikoval s advokátkou Karlou Strydomovou, která zastupuje firmu Krejčířovy manželky Kateřiny. Podle deníku Jordaan odmítl pohledávku ve výši 9,1 milionu randů (asi 20 milionů korun), kterou Strydomová uplatnila vůči pozůstalosti Lollyho Jacksona. Zda je tato pohledávka totožná s tou, o níž píše Sunday Times, není jasné. City Press ovšem upřesnil, že Strydomová chtěla vypořádat dluh, který prý měl Jackson hned vůči několika firmám napojeným na Krejčíře. Šlo o společnosti Groep Twee Beleggings Kateřiny Krejčířové, společnosti DKR Investments Praha a dluh vůči Krejčířově matce Naděždě.

Video Rozhovor se Samem Solem
video

Rozhovor se Samem Solem

Jordaanova vražda je spojována s podsvětím a praním špinavých peněz

55letý Jordaan byl zavražděn v úterý. Večer odjel na setkání s novým klientem a už se nevrátil. Jeho zmizení ohlásila snoubenka a policie si pak případ pohřešovaného spojila s nálezem těla v ohořelém autě na severozápadě Johannesburgu. K identifikaci mrtvoly posloužilo porovnání chrupu. Některá média ovšem píší, že nalezená mrtvola byla bez zubů. Policie pracuje s verzí, že Jordaan byl unesen a donucen převést vysokou částku ze svého účtu. Místní reportéři vesměs spojují Jordaanovu vraždu s podsvětím a s praním špinavých peněz.

Krejčíře jihoafrické úřady již delší dobu stíhají kvůli údajnému podvodu. Je obžalován, že pomocí zfalšovaných dokladů přesvědčil pojišťovny, že se nachází v závěrečné fázi rakoviny, a že neoprávněně inkasoval pojistku asi 4,5 milionu randů. Policie Krejčíře zadržela letos v březnu po razii v jeho domě na johannesburském předměstí Bedfordview, při které byl nalezen i seznam osob považovaný za „seznam smrti“, tedy za soupis lidí určených Krejčířem k likvidaci.

Několik lidí z Krejčířova okolí bylo v posledních letech zavražděno

Několik lidí, kteří se pohybují v Krejčířově okolí, bylo v posledních letech zavražděno. První obětí byl soukromý vyšetřovatel Kevin Trytsman, druhou německý podnikatel Uwe Gemballa, který dovážel pro Lollyho Jacksona auta a podle médií byl zapleten do mezinárodního praní špinavých peněz. Údajně spolupracoval také s Krejčířem. Jako třetí byl zavražděn developer údajně napojený na Krejčíře Chris Kouremetis. Čtvrtou obětí pak byl majitel sítě striptýzových klubů Lolly Jackson.