Libyjští povstalci obsadili předměstí Syrty

Tripolis - Libyjští povstalci obsadili za podpory letounů Severoatlantické aliance východní předměstí Syrty a sváděli zde boje se stoupenci svrženého vůdce Muammara Kaddáfího. Syrta je jedním z posledních měst ovládaných Kaddáfího stoupenci, jejichž odpor rebely o víkendu přiměl k ústupu. Z Kaddáfího rodiště uprchlo před boji kolem dvou tisíc obyvatel, podle nichž je město bez dodávek vody i elektřiny. OSN tam zatím není schopná dopravit potraviny a zdravotnický materiál. Kaddáfí dnes ve zvukové nahrávce znovu potvrdil, že se nachází na území Libye a je připraven zde i zemřít jako mučedník.

Kaddáfího rodiště je jednou z posledních pevností jeho věrných. Naopak pro povstalce představuje nejen strategické místo, ale i vzácnou kořist. Dobytí Syrty by znamenalo velký pokrok v bojích proti posledním stoupencům Kaddáfího, avšak město spolu s další Kaddáfího baštou Baní Valídem stále tlaku vzbouřenců odolává. Povstalci se o víkendu dostali do vzdálenosti jen několika set metrů od centra Syrty, v neděli se ale museli stáhnout.

Povstalci v průběhu včerejška pronikli do východní části města vzdálené asi dva kilometry od centra a narazili zde na tuhý odpor Kaddáfího stoupenců. Tanky srovnaly Kaddáfího dům se zemí, strhly i sochu poraženého plukovníka. Kaddáfí však ale zatím stále úniká.

Severoatlantická aliance oznámila, že v neděli zasáhla osm cílů v okolí města, a podle povstalců v pondělí pokračovala v bombardování několika vojenských cílů včetně pouštního města Baní Walíd.

Naději rebelů posílilo i dobytí města Sabha, 800 kilometrů jižně od Tripolisu. Navíc právě tam objevili tajné sklady s radioaktivním materiálem, jenž mohl být údajně použít k výrobě jaderných zbraní.

Karikatura Muammara Kaddáfího
Karikatura Muammara Kaddáfího

Podle zástupce OSN Panose Moumtzise, jenž o víkendu opustil Tripolis, kde působil jako koordinátor pomoci OSN, ze Syrty uteklo zatím asi 1 700 lidí. Utečenci prý hlásili nedostatek vody a přerušené dodávky elektřiny. V Syrtě podle Moumtzise nepůsobí OSN ani nevládní humanitární organizace, a informace z města jsou proto zprostředkované. OSN prý k předměstí přesouvá potraviny a zdravotnický materiál. „To je vše, co v tuto chvíli můžeme dělat,“ řekl Moumtzis novinářům v Ženevě.

Rovněž Kaddáfího mluvčí Músá Ibráhím řekl, že situace v Syrtě je „dost špatná“. Ve městě byl prý v neděli, kdy na něj povstalci útočili. „Místní nemocnice je naprosto mimo provoz, protože je zcela bez elektřiny, chybí jí léky a mnoho přístrojů přestalo fungovat,“ řekl Ibráhím. V Syrtě údajně deset dní nefunguje kanalizace a mnoho ulic zaplavily splašky. Ibráhím také řekl, že útoky NATO ve městě zabily stovky civilistů a že ostřelovaní rebelů v neděli připravilo o život 67 lidí.

NATO tvrzení o civilních obětech aliančních leteckých úderů označilo za nepodložené.

Video Libyjští povstalci obsadili předměstí Syrty
video

Libyjští povstalci obsadili předměstí Syrty

Libyjští povstalci obsadili předměstí Syrty

S6 27.09.2011 6.00

Povstalci dobývají východ země

Kaddáfí: Zemřu jako mučedník

O nejnovějším Kaddáfího projevu informovala internetová stránka televizní stanice Alibíja. „Hrdinové vytrvali a stali se mučedníky, my také čekáme na mučedníka,“ prohlásil Kaddáfí v nahrávce vysílané v rádiu v Baní Valídu. Jeho slova směřovala jeho stoupencům z jednoho z největších libyjských kmenů Varfálla, kteří zde již týdny bojují proti silám nového libyjského vedení. „Lžou, když říkají, že je Kaddáfí ve Venezuele, v Nigeru. Jsem mezi svým lidem a v příštích dnech budou tito agenti v šoku,“ pohrozil