Nalezený vrak lodi se stříbrným pokladem potopili Němci

Londýn - Loď, která za druhé světové války vezla stříbrný poklad v hodnotě 230 milionů dolaru, byla v létě objevena na dně Atlantiku. Nyní už je znám její původ. Jedná se o britské plavidlo Gairsoppa, které zasáhlo na cestě do Indie německé torpédo. Nález lodi vyvolal rozruch mezi hledači pokladů. K jejímu vyzdvižení z hloubky přes čtyři kilometry by mělo dojít na jaře.

Největší mořský poklad drahých kovů má přesné souřadnice a mnoho zájemců o jeho náklad. „Dokončili jsme první fázi projektu, nalezení a identifikaci. Vzhledem k poloze a stavu vraku jsme si nanejvýš jisti, že naše postupy budou pro vyzdvižení nákladu stříbra vhodné,“ míní manažer projektu Odyssey Marine Andrew Craig. Na své poslední plavbě Gairsoppa přepravovala z indické Kalkaty do Británie velký náklad surového železa, čaje a také velké množství stříbra.

Loď v roce 1941 plula z britských kolonií v Indii do přístavu Galway, když ji 500 kilometrů před cílem zasáhlo německé torpédo. Na dno skoro pět kilometrů hluboko sedla rovně a podpalubí je přístupné. K mincím, ingotům a prutům stříbra se tak bez potíží dostanou dálkově ovládané ponorky americké společnosti.

Video Reportáž Jakuba Szántó
video

Reportáž Jakuba Szántó

Reportáž Jakuba Szántó

27.9.2011, UD

Loď Gairsoppa bude vyzdvyžena ze dna Atlantiku

Dobyvatelé pokladu už se dohodli s britskou vládou, které patřila valná část nákladu. Ponechají si 80 procent zisku. Londýn se pak spokojí s dvaceti. Z celkové hodnoty potopeného stříbra, v přepočtu 4 miliardy dvě stě milionů korun, to není málo.