Kaddáfí je údajně pod ochranou Tuaregů

Tripolis/Syrta - Zprávy o osudu svrženého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího jsou stále nejasné. Podle nových spekulací se zdržuje ve městě Ghadámisu, kde je údajně pod ochranou kmene Tuaregů. Intenzivní boje dnes pokračují v severolibyjském přístavu Syrta, kde jsou v obležení povstaleckých vojsk poslední zbytky jednotek věrných svrženému vůdci Muammaru Kaddáfímu. Bojovníci Přechodné národní rady (NTC) ovládají syrtský přístav a postoupili do vzdálenosti zhruba dvou kilometrů od centra. Ve městě Baní Valíd byl zabit významný povstalecký vojevůdce Zaú Sálihín.

Agentura Reuters dnes s dovoláním na zdroje z libyjského povstaleckého velení napsala, že svržený diktátor Muammar Kaddáfí se ukrývá u západolibyjského pouštního města Ghadámisu. Kaddáfí je údajně pod ochranou kmene Tuaregů, který bývalého vůdce stále podporuje.

V úterý Kaddáfí v nové zvukové nahrávce vyzval své stoupence, aby v boji proti vítězným povstalcům vytrvali. „Lžou, když říkají, že je Kaddáfí ve Venezuele, v Nigeru. Jsem mezi svým lidem a v příštích dnech budou tito agenti v šoku,“ řekl ve vzkazu příslušníkům kmene Varfálla, jehož mnozí členové bývalého vůdce rovněž neopustili.

Boje o Syrtu a Sabhá pokračují

V úterních bojích v severolibyjském přístavu Syrta padlo podle nepotvrzených zpráv šest vojáků NTC a 45 dalších bylo zraněno. Z města se ozývá dělostřelecká palba, NTC vysílá k Syrtě tankové posily a obrněné transportéry s vojskem. Dobytí Syrty a rovněž jiholibyjského Baní Valídu, dvou posledních velkých opor Kaddáfího stoupenců, podle expertů brzdí nedostatečná koordinace postupujících vojsk a chabá spolupráce na velitelské úrovni.

Britské ministerstvo obrany informovalo, že britské a alianční letectvo bylo v úterý aktivní v oblasti Syrty. Cílem útoků prý byl sklad munice a vozidel, který sloužil jako jedna z hlavních základen Kaddáfího stoupenců ve městě.

Ilustrační foto
Zdroj: AP Photo/Xinhua
Autor: Amru Salahuddien

Ve vnitrozemském městě Sabhá, jehož většinu už vojáci NTC obsadili, stále na několika místech pokračují boje. Podle mluvčího NTC Ahmada Bašára velení jednotek věrných Kaddáfímu souhlasí se zastavením odporu, ale odmítá vydat zbraně. „Mají těžké zbraně, ale nemají vojáky. My vojáky máme, ale naše výzbroj je jen lehká,“ řekl Bašár.

Vedení NTC podle agentury AP do města vypravilo letoun s dvaceti krabicemi plnými papírových bankovek - celkem 20 milionů libyjských dinárů (asi 300 milionů korun) má mezi obyvatelstvem posílit sympatie k povstaleckým vojskům. Letoun s penězi byl prvním, který v Sabhá přistál od vyhlášení bezletové zóny nad Libyí letos v březnu.

Povstalecké hlídky v Sabhá blokují silnice vedoucí do čtvrtí, které jsou stále v rukou Kaddáfího příznivců. Jejich organizovaný ozbrojený odpor je podle NTC nepravděpodobný, obavy ale panují před nájezdy zbytků Kaddáfího pravidelné armády z okolní pouště.

V Baní Valíd zabit povstalecký velitel

V další větší baště Kaddáfího stoupenců Baní Valídu rebelové podle televize Al-Džazíra požádali o pomoc Severoatlantickou alianci poté, co se v úterý dostali pod palbu Kaddáfího stoupenců, kteří jim zabili 11 mužů.

Libyjští povstalci u města Baní Valíd
Zdroj: AP Photo
Autor: Alexandre Meneghini

V noci na dnešek při raketovém útoku podle povstaleckých zdrojů agentury AFP přišel o život velitel povstaleckých jednotek na severní frontě v Baní Valídu Zaú Sálihín, jehož smrt podle AFP pro povstalce znamená těžkou ztrátu. Jiný povstalecký velitel řekl, že útoky NATO na protitankové zbraně prý nestačí, protože Kaddáfího stoupenci zničený arzenál nahradí dalším. „Potřebujeme od NATO větší podporu,“ řekl tento povstalecký kapitán agentuře AFP.