Schwarzenberg: EU potřebuje od Ukrajiny signál fungující demokracie

Varšava/Kyjev - Aby Evropská unie dokončila s Ukrajinou jednání o dalším přibližování, musí od ní dostat jasný signál, že dodržuje pravidla právního státu. Prohlásil to český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg ve Varšavě, kde začal dvoudenní summit Východního partnerství. EU, která má nyní kvůli dluhové krizi v eurozóně dost problémů sama se sebou, své východní sousedy podle Schwarzenberga zanedbávat nemůže.

„Ukrajina musí dát signál, že budou dodržována pravidla demokracie, to je také ochrana opozice,“ řekl Schwarzenberg o zemi, se kterou unie v současnosti jedná o asociační dohodě, jež je považována za předstupeň statusu kandidátské země. „Jinak Ukrajina i se sebelepšími výsledky v jiných oblastech narazí,“ upozornil český ministr.

Některé členské země chtěly, aby EU jednání s Ukrajinou zmrazila kvůli soudnímu procesu s bývalou premiérkou Julijí Tymošenkovou. Západ kritizuje Kyjev za to, že proces slouží nynějšímu prezidentovi Viktoru Janukovyčovi k zúčtování s opozicí.

Video Vstup Miroslava Karase
video

Vstup Miroslava Karase

Vstup Miroslava Karase

29.9.2011

Telefonát Miroslava Karase

Před začátkem summitu se s Janukovyčem sešel polský prezident Bronislaw Komorowski, který svému ukrajinskému kolegovi popřál „k úspěchům jeho země“, o kontroverzním procesu s Tymošenkovou se však ani slovem nezmínil. Polsko nyní předsedá Evropské unii a chtělo by, aby jednání o asociační dohodě skončila ještě letos. Aniž by zmínil soud s bývalou ukrajinskou premiérkou, polský premiér Donald Tusk řekl, že očekávání sedmadvacítky od zemí, které s ní chtějí hlubší partnerství, jsou vysoká.

Projekt Východního partnerství má pomoci šestici postsovětských zemí přibližovat se hospodářským a politickým standardům Evropské unie. Do projektu se předloni na jaře v Praze zapojila Arménie, Ázerbájdžán, Gruzie, Bělorusko, Ukrajina a Moldavsko. Bělorusko, jehož autoritářský prezident Alexandr Lukašenko má zákaz vstupu do EU, na nynějším summitu zastupuje jen velvyslanec, ministr zahraničí pozvánku do Varšavy nepřijal. Podle šéfa polské diplomacie Radoslawa Sikorského absence vysoce postavených politiků z Minska znamená „další krok k vlastní izolaci Běloruska“. Polský premiér Tusk a prezident EU Herman van Rompuy se dnes sešli se zástupci běloruské opozice.