Ruská opozice označuje kremelskou rošádu za podvod na lidech

Moskva – Za podvod na lidech a předem uzavřenou dohodu označuje ruská opozice návrh prezidenta Dmitrije Medvěděva, aby ho na jaře v křesle vystřídal jeho předchůdce a nynější premiér Vladimir Putin. V kampani před volbami do Státní dumy je za jasného favorita považovaná vládní strana Jednotné Rusko a načrtnutý scénář už teď vzbuzuje odpor.

„Je to tragédie, černý den. Tím, že Medvěděv navrhl Putina na prezidenta, plivl na celý národ a vzkázal lidem, že co se dohodlo, se taky stane. Nezbývá nám než vyjít na ulici a protestovat,“ říká představitel opoziční Levicové fronty Konstantin Kosjakin. Po předvolebním sjezdu vládní strany zaznívají na mítincích mimoparlamentní opozice požadavky na Rusko bez Vladimira Putina. Bojovnými proslovy a skandováním hesel ale občanský odpor nekončí. Provádí se taky nábor volebních pozorovatelů a organizují vlastní volby – přímo na ulici. Od začátku roku proběhly už čtvery a jejich výsledky se od oficiálně udávaných preferencí pokaždé výrazně lišily.

Pouliční volby ruské mimoparlamentní opozice
Zdroj: ČT24

„Máme podezření, že výsledky různých výzkumů zveřejňované v médiích vznikají na zakázku Kremlu jako součást dlouhodobé manipulace. Podle našich šetření podporuje Jednotné Rusko a Putina sotva 20 procent lidí,“ říká tajemník opozičního hnutí Solidarita Michail Šnejder.

Do voleb zbývá necelých deset týdnů. Strana Jednotné Rusko si dala za cíl udržet v parlamentu ústavní většinu. Opozice jí v tom chce zabránit, rozděluje ji ale vzájemná rivalita i odlišná strategie. Z více než padesátky ruských stran jich letos bude k volbám připuštěno jen sedm. Z řad těch úředně odmítnutých proto zaznívá jasný apel. „Budeme lidi vybízet, aby hlasovací lístky přeškrtávali a psali tam vzkazy jako 'Pryč s vládou čekistů', 'Pryč s vládou šejdířů a zlodějů' a podobně. Čím víc bude protestujících, tím dřív u nás budou čestné volby,“ soudí spolupředseda opoziční Strany lidové svobody Boris Němcov. 

Podle Medvěděva je Putin populárnější, ve volbách prý rozhodne lid

Prezident Medvěděv dnes v televizi obhajoval svoje rozhodnutí neusilovat o druhý mandát. Řekl, že lidé mají raději Vladimira Putina. Odmítl nařčení, že by o výsledku voleb bylo rozhodnuto již předem, a ujistil, že mají s Putinem stejné cíle. Připustil ale, že Putin má širší podporu veřejnosti. „Putin je bezpochyby v naší zemi politikem, který má největší autoritu, a jeho rating je vyšší,“ řekl.

Video Reportáž Pavla Vondry
video

Reportáž Pavla Vondry

Medvěděv a Putin, který je nyní premiérem, oznámili minulý víkend, že si hodlají vyměnit svoje funkce. Putin odešel z postu prezidenta v roce 2008 po osmi letech v úřadu, protože už nemohl potřetí kandidovat. Nadále však zůstal hlavní osobou a je téměř jisté, že v březnu vyhraje prezidentské volby.