Honil drogové mafiány, sám byl jedním z nich

Lyon - Druhé největší město ve Francii, skoro dvoumilionový Lyon, prožívá obří policejní skandál. Ve vyšetřovací vazbě skončila dvojka tamních mužů zákona a další vysocí důstojníci. Podle pařížského inspektorátu přejali metody zločinců a obchodovali s drogami. Tajné vyšetřování podezřelých trvalo deset měsíců.

Sami policisté se snaží vyvrátit podezření, že korupce v bezpečnostním aparátu takřka mexického ražení by měla být běžná i ve spořádané Francii. Hlavní postavou skandálu je komisař Michel Neyret. U kolegů má respekt jako policista s dokonalou znalostí podsvětí, jenže to zná opravdu tak důkladně, až se do něj sám zapletl.

Komisař Neyret ještě v květnu představoval skvělý úlovek, tučnou zásilku hašiše. Jenže podle všeho pak zabavené drogy pouštěl zpátky do oběhu. A inspekce odhalila, že ne nezištně. Podnikavý komisař navíc bude čelit i dalším obviněním - z korupce, praní špinavých peněz, zapojení do organizovaného zločinu.

A spolu s ním i několik jeho dalších kolegů. Ve vyšetřovací vazbě skončil šéf lyonské vyšetřovací a zásahové jednotky, šéf pobočky v Grenoblu, jeho náměstek a další menší ryby.  Ministr vnitra je v šoku. „Velmi mě mrzí, co se stalo v policii. To, že vidím, jak jeden z jejích mužů sešel ze správné cesty. Pokud se vina prokáže, uplatníme patřičný trest,“ uvedl ministr Claude Gueant.

Video Reportáž Milady McGrathové
video

Reportáž Milady McGrathové