NATO tvrdí, že se v Libyi ztratilo 10 tisíc raket

Tripolis - Podle odhadů NATO se v Libyi ztratilo nejméně 10 tisíc raket země-vzduch. Napsal to německý list Der Spiegel. Červený kříž zase upozorňuje na to, že situace v obléhaném městě Syrta v Libyi je zoufalá. Lidé umírají, protože nemají dostatek pitné vody a jídla. Navíc je tamní nemocnice kvůli neustálému ostřelovaní špatně vybavená a poškozená. Lidé se snaží z města uprchnout. Syrta je rodným městem Muammara Kaddáfího a společně s pouštním městem Baní Valíd jedním z posledních míst, kde mu kmenoví vůdci zachovali loajalitu.

V Libyi se podle odhadů vysokého činitele Severoatlantické aliance ztratilo nejméně 10 tisíc raket země-vzduch. Napsal to týdeník Der Spiegel, který se odvolává na prohlášení předsedy vojenského výboru NATO Giampaola Di Paola. 

„Více než 10 tisíc raket země-vzduch, které představují závažnou hrozbu pro civilní letectví, mohlo opustit území Libye a padnout do nepovolaných rukou v zemích od Keni po Kunduz v Afghánistánu,“ prohlásil prý Di Paola po tajné schůzce s německými poslanci. 

Červený kříž dnes upozornil na kritickou situaci v Syrtě. Podle pozorovatelů organizace, kteří město navštívili, tu lidé umírají, protože nemocnice nemá dostatečné zásoby zdravotnického materiálu, navíc čelí střelbě.   

„Když jsme tam byli, vnitřní část nemocnice zasáhlo několik raket,“ uvedl šéf mise. Červený kříž dopravil do nemocnice 300 balíčků s lékařským materiálem, není ale jasné, na jak dlouho vydrží.

„Situace je velmi špatná. Ve městě není žádný benzín, jídlo, voda, léky, prostě nic. A lidé nemohou odejít, protože se tam stále bojuje,“ říká obyvatel Syrty Zahran Awad. Těm, co se to daří, prchají z města pryč. Ale stále odhadem 100 000 lidí zůstává v Syrtě uvězněno. Vyjednavači libyjské národní rady se snaží s věrnými bojovníky Muammara Kaddáfího vyjednat dočasné příměří, aby umožnili civilistům opustit město. Během bojů se vojákům přechodné vlády podařilo ovládnout v Syrtě přístav a letiště, ale převážná část města je stále pod kontrolou bojovníků loajálních bývalému libyjskému vůdci.

Video Situace v Syrtě je kritická
video

Situace v Syrtě je kritická