Der Spiegel: Berlín držel nad Kaddáfího synem ochrannou ruku

Berlín – Německé ministerstvo zahraničí a německá rozvědka (BND) v minulosti několikrát nepřímo intervenovaly proti vyšetřování syna svrženého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího Sajfa Araba, který studoval v Mnichově a opakovaně se ocitl v hledáčku tamní policie. Podle časopisu Der Spiegel se berlínské úřady obávaly zhoršení diplomatických vztahů s Tripolisem.

Sajf Arab Kaddáfí, který údajně letos zahynul při náletu NATO na libyjskou metropoli, byl v letech 2006 až 2010 v Bavorsku jedenáctkrát vyšetřován kvůli obchodu se zbraněmi, rvačce na diskotéce, jízdě bez řidičského průkazu a urážení policistů. Jen loni ministerstvo zahraničí pětkrát kontaktovalo bavorské zemské ministerstvo spravedlnosti kvůli německo-libyjským vztahům a pokaždé se přitom ptalo na vyšetřování Kaddáfího syna a vyžádalo si k němu zprávu.

Mnichovští policisté si podle magazínu vícekrát interně stěžovali, že zásahy BND vyšetřování blokují. Pokaždé, když se dostalo do určitého bodu, nešlo v něm prý pokračovat. Bavorské ministerstvo vnitra však uvedlo, že o vměšování rozvědky nic neví.

Německá vláda se podle Spiegelu obávala, že by intenzivní vyšetřování šestého syna tehdejšího autoritářského vládce severoafrické země mohlo ohrozit německé obchodníky v zahraničí jako v případě Švýcarska. Tamní policie v roce 2008 krátce zadržela jiného z potomků nyní již svrženého libyjského diktátora, Hannibala Kaddáfího, což vyvolalo ostrou diplomatickou roztržku mezi Tripolisem a Bernem. Libye zastavila dodávky ropy, stáhla ze švýcarských bank své vklady a odsoudila dva švýcarské podnikatele. To, že by jejich kauza souvisela s libyjsko-švýcarskou diplomatickou krizí, nicméně Tripolis oficiálně popíral. 

BND se podle Spiegelu zase obávala zhoršení zpravodajské spolupráce s Libyjci. Bavorské vyšetřování se podle časopisu opakovaně objevilo na programu zpravodajských porad v kancléřství. Německé úřady v současnosti vyšetřují jednoho mnichovského státního zástupce, který je podezřelý, že v roce 2007 předem varoval libyjskou ambasádu v Berlíně o chystané policejní prohlídce mnichovské vily Sajfa Araba.