Hluboký vesmír začal zkoumat gigantický teleskop

Santiago de Chile - V poušti na severu Chile byl dnes spuštěn provoz obřího radioteleskopu ALMA, s jehož pomocí budou moci astronomové nahlédnout do dosud neprobádaných hlubin vesmíru. Teleskop, který se skládá z celkem 64 dvanáctimetrových antén, ještě není úplně dokončen, ale zveřejnil už první snímek vzdáleného vesmíru, který je teleskopy snímajícími spektrum viditelného světla a infračerveného záření nezachytitelný.

Teleskop ALMA (Atacama Large Millimeter/Submillimeter Array) se nachází na chilské observatoři Chajnantor na náhorní plošině v nadmořské výšce 5000 metrů. Byl vybudován ve spolupráci USA, Japonska, Chile a Evropské jižní observatoře (ESO) a jde o nejrozsáhlejší pozemní astronomickou pozorovatelnu na Zemi.

Snímek z teleskopu ALMA
Snímek z teleskopu ALMA

Na poušti Atacama, která patří k nejsušším místům na planetě, nyní stojí zhruba třetina z 66 plánovaných antén. Celý projekt má být dokončen do dvou let. Už v této rané fázi je ALMA výkonnější než všechny ostatní submilimetrové teleskopy.

Snímek z teleskopu ALMA
Snímek z teleskopu ALMA

Submilimetrové teleskopy zkoumají záření o vlnových délkách do jednoho milimetru. S jejich pomocí mohou astronomové pozorovat i velice chladné vesmírné objekty, například husté mraky mezihvězdného prachu a plynu, nitra temných mlhovin, zbytky supernov, planetární mlhoviny či komety.