Až padne Syrta, bude Libye osvobozena

Tripolis - Předseda libyjské přechodné vlády Mahmúd Džibríl dnes slíbil, že po osvobození země podá demisi. Bojovníci libyjské Přechodné národní rady zaútočili na město Syrta, rodiště a v minulosti hlavní základnu Muamarra Kaddáfího. Mohutnou ofenzívu spustili po dvoudenním klidu zbraní. Během těchto 48 hodin měli oblast opustit civilisté. Tisíce z nich to ale nestihly a přežívají v děsivých podmínkách.

Džibríl už v neděli podal do rukou členů Přechodné národní rady (NTC) demisi. Jenže povstalci mu řekli, že by to mohlo ohrozit národní jednotu. Demise tak prý nabude účinnosti, až bude země osvobozena. To podle libyjských úřadů nastane, až povstalci osvobodí Syrtu. 

Složení nového libyjského přechodného kabinetu dnes po vleklých vyjednáváních oznámil šéf NTC Mustafá Džalíl. Nová vláda má lépe zastupovat jednotlivé hlasy v Libyi.

Centrum Syrty dnes opět ostřelují děla. Bojovníci postupují k obydleným částem města i po zemi. Povstalci dnes na východním okraji Syrty dobyli vesnici Kasr Abú Hádí, kde se Kaddáfí údajně v roce 1942 narodil.

Stovkám lidí se podařilo ze Syrty uniknout před začátkem ostřelování. Teď jsou ulice prázdné. Zbylí civilisté se schovali v domech a doufají, že boje přežijí. Nemají jak ani kudy utéci.

Video Reportáž Davida Miřejovského
video

Reportáž Davida Miřejovského

Zoufalá je i situace raněných. Umírají na často lehce léčitelné šrámy. V nemocnicích totiž chybí základní vybavení nutné k operacím a navíc většina doktorů utekla. Ti, kteří zůstali, můžou ošetřovat jen Kaddáfího bojovníky a nikoho jiného. Konvoji Červeného kříže se dnes navíc nepodařilo do města dodat připravenou lékařskou pomoc.

Mluvčí povstalců tvrdí, že v ústřední syrtské nemocnici se ukrývá jeden z Kaddáfího synů Mutasim.