Obnova poválečného Čečenska má své stinné stránky

Groznyj – Čečensko léta strádalo vleklou válkou a teroristickými útoky. Dnes se ale rychle vzpamatovává. Ruská vláda i místní podnikatelé do jeho obnovy investovali desítky miliard rublů. Organizace na ochranu lidských práv ovšem upozorňují, že režim místního prezidenta Ramzana Kadyrova dál používá násilí vůči svým oponentům a bezohledně prosazuje pravidla islámu.

Vládce Ramzan Kadyrov chce zlepšit image svého národa v Rusku i ve světě - výstavní hlavní město je jedním z prostředků, jak toho docílit. Obnova Grozného se dá srovnat snad jen s výstavbou evropských měst krátce po druhé světové válce. To, na co tehdy potřebovali lidé dvacet let, ale stihli Čečenci za pouhou třetinu času. 

Otevírají se cesty i do čečenských hor. V nedávné zóně střetů mezi armádou a povstalci teď vláda opravuje historické kavkazské věže. „Armáda po nich střílela, lidé si zapsali i číslo transportéru, ale kdo by se o to staral, když tehdy umírali lidé. Teď jsme některé věže zrekonstruovali, jiné vystavěli znovu,“ konstatoval Zelimchán Musajev, náměstek ministra pro tisk a informace.

Stavby si vzaly na starost zahraniční firmy 

Lesk ale má svoji obrácenou stranu. Ze stavebního boomu zbývají na Čečence jen drobky. Velké stavby si rozebraly zahraniční firmy a pracují na nich dělníci z Turecka nebo Uzbekistánu. Běžné jsou navíc represe vůči rodinám lidí podezřelých ze spolupráce s povstalci. To policie bez soudu trestá zapálením domu. Dodnes rovněž lidé mizí ve vězeních. „Za tohle jsme nebojovali,“ říká učitel a jeden z uznávaných stařešinů Chamzat Donbajev.

Chamzat Donbajev, učitel: 

„Máme sice svobodu slova, ale pokud mluvíte jinak, než zní oficiální názory, hned jste extremista a kriminálník.“


V zemi se neprodává alkohol

Přitvrdila také omezení vyplývající z pravidel islámu - neprodává se alkohol, do úředních budov mohou ženy jen s šátkem na hlavě a vláda investovala i do výstavby 150 nových mešit po celé zemi. Podle Ramzana Kadyrova má být islám prostředkem ke smíření. Sám argumentuje tím, že jinak než penězi a represí se společnost rozjitřená válkou uklidnit nedá.

Video Reportáž Tomáše Vlacha
video

Reportáž Tomáše Vlacha