Pohřeb kurdského disidenta se v Sýrii zvrhl v demonstraci

Damašek - Přes 100 000 lidí se dnes podle televize Al-Arabíja shromáždilo na pohřbu zavražděného kurdského disidenta v syrském Kámišlí. Smuteční procesí se změnilo v masovou demonstraci proti režimu prezidenta Bašára Asada. Policie údajně začala na demonstranty střílet, podle Al-Arabíji přišlo o život pět lidí a desítky dalších byly zraněny. Demonstrace zasáhly i Bahrajn. Jemenský prezident navíc dnes znovu slíbil, že se vzdá moci.

Jeden z prominentních představitelů syrské opozice, člen Syrské národní rady (hlavní opoziční koalice) a uznávaný a populární kurdský opoziční vůdce Mišal Tamu byl zabit v pátek v Kámišlí na severovýchodě země. Zavraždili ho neznámí maskovaní ozbrojenci, kteří vnikli do jeho domu a začali střílet. Zároveň zranili Tamuova syna Marcela a jednu jeho spolupracovnici.

Hned po oznámení Tamuovy smrti vyšly do ulic v Kámišlí tisíce kurdských demonstrantů, kteří se shromáždili zejména před nemocnicí, kam bylo převezeno tělo zabitého. Třiapadesátiletý Tamu byl teprve nedávno po třech a půl letech propuštěn z vězení.

Protivládní demonstrace se dnes konaly také ve městě Amuda na severovýchodě země. Naopak v Homsu, který patří mezi ohniska protestů, armáda přerušila komunikační systémy a zablokovala silnice, aby dalším demonstracím zabránila, uvedla Al-Arabíja.

Syrská opozice požaduje svržení Asadova režimu, především odchod prezidenta, který podle ní dovedl zemi na pokraj občanské války. Od března bylo podle OSN při potlačování protivládních protestů v Sýrii zabito již 2900 lidí, včetně příslušníků státních ozbrojených složek. Počet obětí narostl o 200 od začátku září.

Bahrajn se bouří, prezident Jemenu „opět“ odstupuje

Demonstraci má za sebou také Bahrajn, a to největší od března, kdy policie rozehnala protestní tábor v centru Manámy. Lidé vyšli do ulic po pohřbu šestnáctiletého chlapce, kterého tento týden zabila policie během zásahu proti protestujícím šíitům. Podle nich je vláda diskriminuje a požadují větší politická práva.

Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih dnes prohlásil, že se „v nadcházejících dnech“ vzdá moci. O jeho odchod usilují tisíce Jemenců, kteří od konce ledna demonstrují v ulicích řady měst, včetně metropole Saná. Sálih v minulosti už několikrát slíbil, že z úřadu, který drží 33 let, odejde, svůj slib ale nikdy nedodržel. „Nechci moc a nebudu ji chtít nadále a odejdu od moci v nadcházejících dnech,“ řekl prezident v projevu přenášeném státní televizí. „Jsou tu lidé, ať už vojáci, nebo civilisté, kteří moc převezmou,“ dodal Sálih bez dalšího upřesnění, koho tím myslí.