Chamtivost čínských úředníků inspirovala umělce

Peking - Čína za posledních dvacet let popravila stovky lidí za korupci. Přesný počet Peking neuvádí, jedná se o státní tajemství. Podle studie Čínské národní banky rozkradli státní úředníci a zaměstnanci za dvě dekády v přepočtu neuvěřitelný jeden bilion a 970 miliard korun. Rozkrádání ale nepřestává. Výhodou je, že začalo inspirovat umělce.

Síň hanby - ateliér performera Čang Ping-ťien na předměstí Pekingu se změnil na sklad více než tisíce portrétů zkorupovaných úředníků. Všichni byli usvědčeni soudem. Jen do konce roku má obrazů přibýt další tisícovka. „Čína není bohatou zemí. Normální lidé stále zápasí s chudobou. Zkorumpovaní zaměstnanci úřadů si ale nakradou dost. Ze začátku jsem měl zlost. Teď je mi z toho zle,“ řekl malíř Čang Ping-ťien. Portréty jsou malovány v různých odstínech růžové barvy.

Ťiang Čchüan-an, malíř:

„Téměř všichni veřejní činitelé jsou zkorumpovaní. Stal se z nich kriminální gang. Lidé se o tom bojí mluvit, ale já se nevzdávám.“


Podle odhadů až 70 tisíc zkorumpovaných politiků a úředníků uteklo s miliardami do zahraničí. Stovky byly popraveny a tisíce sedí ve vězení. Mezi nimi je i bývalý starosta Šanghaje. Desetitisíce dalších ale zůstávají ve funkcích a kradou dál. 

Portréty čínských úředníků
Portréty čínských úředníků

Prezident Chu Ťin-tchao i premiér Wen Ťia-pao mnohokrát prohlásili, že korupce ohrožuje legitimitu komunistické strany Číny. Portrétů ale dál přibývá. Tvoří je malíři ve městě Šen-žen, symbolu čínského růstu. Malují je nejhoršími barvami na ta nejlacinější plátna - kromě korupce tak narážejí i na nekvalitní masovou produkci. Místní komunisté se snaží umělce od projektu odradit. 

Projekt není časově omezen

Podle Čang Ping-ťiena může projekt trvat desetiletí. To mu dává dost času najít galerii, která bude mít odvahu portréty vystavit. Zatím se k tomu nikdo neodhodlal.

Video Reportáž Tomáše Etzlera
video

Reportáž Tomáše Etzlera