Libyjští povstalci dobyli univerzitu v Syrtě, osvobození země je na dosah

Tripolis – Povstalecké síly v Libyi ovládly dva hlavní body odporu Kaddáfího věrných - konferenčí středisko a univerzitu v Syrtě. Jednotky libyjské přechodné vlády se tak výrazně přiblížily ovládnutí města, poslední bašty svrženého vůdce Mummara Kaddáfího. Přechodná národní rada již chystá vyhlášení „osvobození“ země, až bude oblast Syrty zcela dobyta. Podle agentury AFP vzbouřenci také dobyli letiště Baní Valídu na jihovýchod od Tripolisu.

Vrcholná fáze dobývání Syrty teď závisí převážně na koordinaci mezi bojovníky, zdůraznil vojenský velitel nového režimu Muhammad Fajad. „Máme pod stoprocentní kontrolou (konferenční) středisko Ouagadougou. Cesta je nyní otevřená k ovládnutí celého města. Jsme velmi blízko centra,“ dodal.

Kaddáfího věrní drželi univerzitu do poslední chvíle

Jednotky přechodné vlády dobyly také budovu univerzity. „Vstoupili jsme do ní z naší strany, od východu, a bojovníci z Misuráty od západu. Byly to těžké boje, bylo tam mnoho odstřelovačů,“ uvedl velitel jednotek NTC Násir Zamúd.

Kaddáfího věrní se několik týdnů urputně drželi v areálu univerzity, odkud ohrožovali vozidla bojovníků NTC přijíždějící do Syrty z východu a měli přímo na mušce hlavní přístupovou křižovatku na jihovýchodě Syrty.

Novou ofenzivu na Syrtu zahájili bojovníci NTC v pátek. Silnému odporu Kaddáfího stoupenců čelí také v pouštním Baní Valídu. Tuto oázu ležící asi 170 kilometrů jihovýchodně od Tripolisu obléhají bojovníci nové vlády už déle než měsíc. Podle AFP prý dostali rozkaz, že musejí počkat na pád Syrty, než spustí velkou ofenzivu v Baní Valídu.

Centrum města je prý od jeho obyvatel opuštěné, zůstávají tam jem Kaddáfího ozbrojenci. Podle původních plánů měli obléhatelé počkat na pád Syrty, odkud by pak přišly posily na zahájení rozhodující ofenzivy na Baní Valíd.