Asad se hlásí k reformám, posvítí si ale na gangy

Damašek - Syrský prezident Bašár Asad dnes řekl, že jeho režim chystá politické reformy a zároveň se snaží rozbít „ozbrojené gangy“, které podle něj nesou vinu za násilnosti v zemi. Západní mocnosti podle oficiální agentury SANA obvinil, že se snaží trestat Sýrii za její neochvějnou pozici proti „plánům zosnovaným mimo region“. Režim v Damašku dnes také zostřil tón vůči zahraničí, když varoval mezinárodní společenství před uznáním nově ustavené opoziční koalice Syrská národní rada (SNC). Během víkendu se v evropských metropolích konaly demonstrace proti Asadovu režimu a na protest proti zabití populárního kurdského opozičního vůdce Mišala Tamua.

Zdroj: ISIFA Autor: EPA/Syrian Arab News Agency

„Přijmeme vážná opatření proti každé zemi, která uzná tuto nezákonnou radu,“ řekl na tiskové konferenci v Damašku ministr zahraničí Valíd Mualim. Neupřesnil však, jakého druhu by reakce syrského režimu mohla být. SNC, ustavená v tureckém Istanbulu, zahrnuje většinu hlavních syrských opozičních frakcí, včetně liberálů, léta zakázaného Muslimského bratrstva i kurdských stran. Za legitimního reprezentanta syrského lidu zatím SNC neuznal žádný stát ani mezinárodní instituce, podle prominentního představitele opoziční rady Burhána Ghaliúna ale SNC očekává, že bude uznána „v nebližších pár týdnech“.

Členem SNC byl i uznávaný a populární kurdský opoziční vůdce Mišal Tamu, který byl v pátek zavražděn v Kámišlí na severovýchodě země. Na jeho sobotním pohřbu se sešlo přes 100 tisíc lidí a smuteční procesí se změnilo v masovou demonstraci proti Asadovu režimu.

SANA citovala Asadovy výroky pronesené k vysokým latinskoamerickým představitelům, kteří mu přijeli vyjádřit podporu a odsoudit „politickou a mediální kampaň“ proti Damašku. V delegaci, kterou Asad dnes přijal, byli ministři zahraničí Venezuely a Kuby a vysocí představitelé Bolívie, Ekvádoru a Nikaraguy. „Opatření přijímaná Sýrií se soustřeďují na dvě linie: politické reformy a rozbití ozbrojených band, které usilují o destabilizaci země,“ řekl Asad hostům z Latinské Ameriky. „Syrský lid dobře přijal reformy, vnější útoky proti Sýrii ale zesílily, když se situace v zemi začala zlepšovat,“ dodal prezident. 

Západní mocnosti se podle něj málo zajímají o reformy a naopak se snaží trestat Sýrii za její postoj proti plánům „zosnovaným mimo region“. „Navzdory tomu reformní proces pokračuje,“ ujistil Asad a dodal, že příslušné rozhodnutí Sýrie bylo „svrchované, nikoliv vedené cizími příkazy“.

Syrský režim čelí od poloviny března bezprecedentnímu protestnímu hnutí. Při jeho krvavém potlačování brutálními zásahy vládních sil proti demonstrantům bylo podle OSN zabito na 2900 lidí. Asadův režim opakovaně připisuje jejich smrt „vraždění ozbrojených teroristických gangů“ s cílem destabilizovat Sýrii. Jedním z hlavních požadavků protivládních demonstrantů je Asadovo odstoupení.