Schwarzenberg navštívil zotavující se Japonsko

Tokio - Japonsko se jen pomalu zotavuje z březnového zemětřesení a následné ničivé vlny tsunami. Obří přírodní katastrofa napáchala škody za v přepočtu 5 bilionů korun a zabila až 25 tisíc lidí. Půl milionu dalších přišlo o domovy. Postižené oblasti teď navštívil český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Na severovýchodním pobřeží ostrova Honšú je 7 měsíců po zemětřesení opuštěná krajina. Místo stromů tu vyrostly hromady trosek. Dvoumetrová tsunami smetla i městečko Jamamoto. Přes 700 lidí připravila o život, ostatní o domovy. Do jejich ruin se vrátit nechtějí. Vzedmuté moře je dodnes budí ze spaní. „Jsme už moc staří, abychom začínali znovu. Ve městě jsem měla krámek s květinami, můj muž chodil na pole, voda ale všechno zničila,“ řekla jedna z obyvatelek. Přes 4 tisíce rodin teď bydlí v náhradních domcích. Nábytek i kuchyňské spotřebiče jim opatřila humanitární organizace ADRA za 15 milionů korun, které na pomoc postiženým poslali Češi.

Tsunami se vřítila hluboko do vnitrozemí, zpustošila pole a sady v šesti prefekturách. Vážně zasáhla elektrárnu Fukušima. Hrozba jaderné katastrofy vyděsila v březnu celý svět. Reaktory ochlazují odborníci dodnes. Radioaktivita ale pořád uniká. Šedesát kilometrů od elektrárny leží stejnojmenné město Fukušima.

Schwarzenberg věnoval katolickému řádu Pražské Jezulátko

Před další pohromou má místní ochraňovat Pražské Jezulátko – ministr zahraničí Schwarzenberg ho věnoval katolickému řádu. „Zemětřesení náš klášter hodně poničilo. Střecha nám padá na hlavu, stěny a stropy jsou potrhané. Oprava by stála moc peněz, které nemáme,“ podotkla Madelyn Brinnanová z kongregace Školských sester de Notre Dame. 

Klášter postavil český architekt v roce 1935. Přežil hodně zemětřesení, to poslední ho ale poškodilo natolik, že ho musejí zbourat.

Video Reportáž Blanky Závitkovské
video

Reportáž Blanky Závitkovské