Kvůli krizi v Řecku přibývá sebevražd

Londýn – Britský zdravotnický časopis Lancet přišel se studií sociálního dopadu řecké hospodářské krize na tamní obyvatele. Podle studie v zemi přibývá sebevražd, roste spotřeba drog a zvyšuje se i riziko nákazy sexuálně přenosnými chorobami. Autoři studie vycházejí z údajů zveřejněných řeckým parlamentem, vládou a Evropskou unií.

Hospodářská krize v Řecku má i významné sociální dopady. Autoři studie zjistili, že se v roce 2010 zvýšil počet sebevražd proti předchozímu roku o 25 procent. Za první pololetí letošního roku spáchalo sebevraždu o 40 procent víc Řeků než za stejné období roku 2010. Studie dále konstatuje, že se v Řecku v roce 2010 zvýšil o 50 procent proti předchozímu roku počet nově nakažených virem HIV. Značný podíl mezi nově nakaženými tvoří narkomani. Podle studie také v Řecku roste spotřeba heroinu, která údajně souvisí s omezením vládních programů na práci s lidmi žijícími na ulici.

Úryvek ze studie

„Je to spojeno s finanční krizí, protože uživatelé drog nemají přístup k příležitostným pracím a nedostávají ani peníze od rodičů. Proto sahají k prostituci, aby pokryli náklady na pořízení drogy,“ uvádí studie.


Řecko se loni stalo první zemí eurozóny, která požádala o finanční pomoc, aby se vyhnula riziku platební neschopnosti. Od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu si Atény zajistily tříletý úvěr ve výši 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu korun). EU i MMF ale podmiňují uvolnění peněz úspornými opatřeními, která narážejí na velký odpor ze strany řeckých odborů.