Hollande a Aubryová uspěli v primárkách francouzských socialistů

Paříž – François Hollande vyhrál první kolo nedělních prezidentských primárek francouzské socialistické strany, když ho podpopřilo 39 procent z 2,5 milionu hlasujících. Ve druhém kole se 16. října utká s šéfkou strany Martine Aubryovou, která získala 31 procent hlasů. Socialistické primárky provázel nečekaný zájem o hlasování. K volbám dorazilo přes 2,5 milionu lidí, což socialistický předák Harlem Desir označil za obrovský úspěch, který dává kandidátovi socialistů „nesmírnou legitimitu“ pro vstup do voleb.

Zdroj: ISIFA/EPA Autor: GUILLAUME HORCAJUELO

Sedmapadesátiletý Hollande, kolem kterého se shromažďují příznivci umírněné a hospodářsky liberální levice, je považován za hlavního favorita primárek od chvíle, kdy z boje kvůli sexuálnímu skandálu vypadl bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn. Aubryová, kterou podporují zejména zastánci tradiční sociálnědemokratické linie, si ale v prvním kole hlasování vedla lépe, než napovídaly předchozí průzkumy.

Překvapením primárek byl výsledek Arnauda Montebourga, který při kandidatuře prosazoval protekcionistická opatření a boj proti globalizaci. Montebourg skončil na třetím místě se 17 procenty hlasů. Až za ním byla se sedmi procenty neúspěšná soupeřka současného prezidenta Nicolase Sarkozyho z předchozích voleb v roce 2007 Ségolene Royalová.

Většina průzkumů ukazuje, že Hollande i Aubryová by byli favority v souboji se Sarkozym. Ten se chystá příští rok svůj mandát obhajovat.