Klíčový svědek proti Kučmovi znovu zmizel

Kyjev - Klíčový svědek proti bývalému ukrajinskému prezidentovi Leonidu Kučmovi prý opět uprchl do ciziny. Bývalý major Kučmovy tělesné stráže Mykola Melničenko svědčí v případu vraždy šéfredaktora internetového opozičního deníku Ukrainska Pravda Heorhije Gongadzeho. Podle ukrajinských a ruských médií není vyloučeno, že k útěku použil český pas.

Pověsti o Melnyčenkově zmizení se objevily už minulý týden, dnes však útěk potvrdil jeho advokát. Podle něj se jeho klient obává, že se chystá jeho likvidace, aby nemohl svědčit v nynějším procesu s Kučmou. „Máme informace o tom, že si lidé, kterým se nezavděčil, objednali jeho fyzickou likvidaci,“ citoval advokátova slova deník Kommersant-Ukrajina. „Prý se posuzovaly varianty, že Melnyčenko bude zatčen a umístěn do vyšetřovací vazby, odkud by se už nedostal; buď by jako spáchal sebevraždu, nebo zahynul nešťastnou náhodou,“ uvedl advokát Nikolaj Nedilko.

Major a jeho rodina prý byli poslední dobou nepřetržitě sledováni agenty ukrajinské tajné služby SBU, ale vysoce postavení důstojníci prý exkolegu na poslední chvíli varovali před hrozícím nebezpečím a nyní se major nachází v cizině „na spolehlivém místě“. Ukrajinská média spekulují o západní Evropě.

SBU prý už rozeslala Melnyčenkův popis, včetně poznávacích značek 14 automobilů, které by mohl používat. Uprchlík může používat nejen ukrajinské doklady, ale prý i český pas.

Na podzim 2000, kdy se v ukrajinském parlamentu objevila kazeta s Melnyčenkovou nahrávkou údajného Kučmova rozhovoru s dalšími činiteli o likvidaci Gongadzeho, major prchl do USA právě přes Prahu. Do Kyjeva se vrátil po pěti letech, v listopadu 2005, po změně politických poměrů, kdy tehdy nový ukrajinský prezident Viktor Juščenko oznámil zatčení novinářových vrahů a prohlásil, že vraždu kryla předchozí vládní garnitura v čele s Kučmou. Gongadze zmizel v září 2000 a jeho bezhlavé tělo o dva měsíce později policie objevila na skládce nedaleko Kyjeva.