Montecristo je znovu na svobodě

Řím - Italskou loď, kterou v pondělí unesli piráti u somálských břehů i s 23 členy posádky, dnes osvobodily britské zvláštní síly. Při operaci bylo zatčeno všech 11 pirátů, kteří se na únosu plavidla Montecristo podíleli. Mezi členy posádky bylo sedm Italů, deset Ukrajinců a šest Indů. Loď patřící italské společnosti D'Alesio Group vyplula z anglického Liverpoolu a s nákladem oceli měla namířeno do Vietnamu.

Zprávy italských médií uvádějí, že piráti na plavidlo zaútočili ihned poté, co opustilo doprovod japonské lodě a vplulo do Indického oceánu. Posádka se ale nevzdala. Stihla se ukrýt v obrněném prostoru. Odtud mohla loď nadále řídit - a vedla ji přímo do náruče protipirátské flotily. „Zkušenost nám říká, že když loď brání ozbrojené jednotky, piráti ihned zmizí,“ říká prezident federace námořních přepravců Confitarma Paolo D'Amico.

Vzniká speciální protipirátská jednotka

Italský ministr obrany Ignazio La Russa dnes oznámil, že bude vyčleněno 60 příslušníků námořnictva na začlenění do deseti nových zvláštních jednotek, které budou hlídkovat na palubách italských obchodních lodí při plavbě vodami, v nichž operují piráti.

Somálští piráti operují v Indickém oceánu i v Adenském zálivu a navzdory přítomnosti mezinárodních protipirátských flotil pokračují v přepadávání zahraničních lodí za účelem tučného výkupného. Piráti momentálně zadržují nejméně tucet lodí včetně dvou italských, které byly přepadeny v únoru a v dubnu. Piráti operující v oblasti kolem takzvaného Afrického rohu jenom loni vydělali odhadem 80 milionů dolarů (zhruba 1,45 miliardy korun) na výkupném. Vlády se však letos dohodly, že výkupné platit přestanou.

Video Reportáž Hany Scharffové
video

Reportáž Hany Scharffové