Britský ministr obrany skončil kvůli „kamarádšoftu“

Londýn – Dnes rezignoval britský ministr obrany Liam Fox. Udělal to poté, co se přišlo na to, že jeho kamarád se účastnil oficiálních ministerských schůzek a zahraničních jednání. Fox dnes poslal rezignační dopis premiérovi Davidu Cameronovi, připustil v něm střet „osobních zájmů se svou činností ve vládě“. Cameron následně jmenoval Foxovým nástupcem v čele resortu obrany dosavadního ministra dopravy Philipa Hammonda.

Foxův přítel a bývalý spolubydlící, čtyřiatřicetiletý Adam Werritty byl s ministrem jedna ruka. Ačkoli neměl na úřadu oficiálně žádnou funkci a neprošel ani bezpečnostní prověrkou, organizoval zahraniční jednání. Používal vizitky, na kterých se představoval jako Foxův poradce.

Werritty například v červnu zorganizoval v Dubaji Foxovo setkání se zbrojními dodavateli. Zúčastnil se také Foxovy schůzky se srílanským prezidentem Mahindou Radžapaksem. 

Teď to na ministra prasklo. Premiér David Cameron dal celý případ prošetřit, aby se zjistilo, zda Fox neporušil pravidla pro jednání ministrů. Ministr nejdříve odmítal odstoupit. Tvrdil, že příteli neposkytl žádné citlivé informace a nijak mu obchodně nepomohl. Nakonec se mu to ale asi v hlavě rozleželo a rozhodl se odejít z funkce dřív, než by byl odvolán.