Po dvou měsících se zase střílelo v Tripolisu

Tripolis – V Tripolisu se skoro po dvou měsících znovu střílelo. Na jednotky libyjské přechodné vlády tam zaútočilo asi padesát stoupenců svrženého diktátora Muammara Kaddáfího. Nakonec se podařilo útočníky zneškodnit. Mezitím dále pokračují boje o Syrtu. Spojené státy se do země chystají poslat několik desítek expertů, kteří tam mají hledat protiletadlové zbraně.

Dál se bojuje i v Syrtě. Kaddáfího rodiště je po týdnech tvrdých střetů v troskách a zdá se, že klid zbraní je v nedohlednu. Jednotky přechodné vlády sice už od minulého týdne hlásají, že kontrolu nad městem mají na dosah, odpor Kaddáfího stoupenců je ale stále silný.

Sám Kaddáfí je stále na útěku a podle televizní stanice Al-Džazíra je stále v pohybu v koloně v libyjské poušti. Díky satelitní technice se daří Kaddáfího přesuny sledovat, podle Přechodné národní rady (NTC) je ale prý nyní prioritou dobytí Syrty, na Kaddáfího dopadení dojde až potom.

Boje o Syrtu
Boje o Syrtu

Trvající chaos v Libyi se nelíbí Severoatlantické alianci. Nahrává totiž obchodníkům se zbraněmi a pašerákům. Po Kaddáfího režimu zůstaly v zemi tisíce protiletadlových střel a do rukou se teď mohou dostat komukoli. Minulý týden aliance ztratila stopu po konvoji s 10 000 raketami země-vzduch. Američané na pátrání po zbraních vyčlenili 30 milionů dolarů. Čtrnáct amerických odborníků už v Libyi po protileteckých zbraních pátrá a Washington chce rychle do země vyslat desítky dalších. Zároveň Američané šíří v Libyi i v sousedních zemích informační letáky v arabštině, francouzštině a angličtině, aby mohli celníci snáz zachytit tepelně naváděné rakety.

Video Pokračují boje v Libyi
video

Pokračují boje v Libyi