Zemřela zakladatelka kubánských Dam v bílém

Havana - Ve věku 63 let zemřela v Havaně zakladatelka opoziční organizace Dámy v bílém Laura Pollánová. S odvoláním na kubánské disidenty o om informovala agentura AP. Pollánová byla od minulého pátku hospitalizována v havanské nemocnici, kam byla přivezena s těžkým zápalem plic. Od té doby byla na jednotce intenzívní péče. Manžel zemřelé, známý disident Héctor Maseda řekl, že jeho žena zemřela na „kardiorespirační záchvat“ a že se jí lékaři skoro hodinu pokoušeli oživit. Pollánová ale měla také silnou cukrovku a vysoký krevní tlak.

Předseda Kubánské komise pro lidská práva a národní usmíření (CCDHRN) Elizardo Sánchez řekl agentuře AP, že hovořil s rodinou Pollánové, a ta mu potvrdila její smrt. Také jedna z vůdkyň hnutí Dámy v bílém Berta Solerová řekla, že Pollánová je mrtvá. „Je to opravdu špatná zpráva pro lidská práva a pro demokratické hnutí. Nenahraditelná ztráta, až čas ukáže, zda jiní postoupí, aby zaujali její místo,“ uvedl Sánchez. Podle něj bude tělo zemřelé zpopelněno a urna s popelem uložena v jejím bytě v centrální Havaně.

Video Zemřela "Dáma v bílém" Laura Pojánová
video

Zemřela "Dáma v bílém" Laura Pojánová

Někteří stoupenci disidentky podle agentury Reuters tvrdili, že se jí v nemocnici nedostalo dobrého léčení, ale Sánchez řekl, že věří, že lékaři a sestry se o ni starali s veškerou profesionalitou, když byla na jednotce intenzívní péče. Hovořil ale také o špatném stavu kubánského zdravotnictví.

Hnutí Dámy v bílém sdružuje manželky disidentů  

Pollánová založila hnutí Dam v bílém v roce 2003. Členkami skupiny jsou manželky 75 disidentů, kteří byli odsouzeni k mnohaletým trestům vězení. Svůj název hnutí dostalo podle bílých triček, která ženy nosí a mívají na nich i portréty disidentů. Po několik let Dámy v bílém usilovaly o propuštění svých manželů a každý týden organizovaly pochody ulicemi Havany. Během posledních 12 měsíců se všichni tito disidenti dostali na svobodu na základě dohody mezi kubánskou vládou a katolickou církví, řada z nich ale byla donucena k vycestování.

Přestože všichni věznění odpůrci režimu už byli na základě dohody propuštěni, Dámy v bílém pokračují ve svých akcích, které se navíc rozšířily i mimo kubánskou metropoli. Komunistickému režimu jsou Dámy v bílém trnem v oku. Státní média označovala Pollánovou a její skupinu za „Dámy v zeleném“ v narážce na zelenou barvu amerických dolarových bankovek. Trvale je obviňovaly ze zrady revolučních ideálů, kontrarevoluční činnosti a tvrdily, že jsou za svou protikubánskou činnost bohatě odměňovány z USA. Pollánová říkala, že hnutí akceptuje pomoc od kohokoli, kdo s ní přijde, ale vždy zdůrazňovala, že Dámy v bílém jsou nezávislé hnutí. V roce 2005 dokonce obdržely od poslanců Evropského parlamentu Sacharovovu cenu za lidská práva.