Obama posílá vojáky pomoct Africe proti „božím bojovníkům“

Washington – Spojené státy vyšlou stovku vojáků do středoafrických zemí, aby pomohli v boji proti povstalcům z takzvané Armády božího odporu (LRA). Oznámil to prezident USA Barack Obama. LRA místní úřady obviňují z vraždění, znásilňování a únosů dětí, jež trvají už dvě desetiletí. „Armáda“ figuruje také na americkém seznamu teroristických organizací.

V dopisu Kongresu Obama napsal, že američtí vojáci budou působit jako poradci při snahách dopadnout vůdce povstalců Josepha Konyho. Neměli by se ale zapojovat do bojů – s výjimkou případů sebeobrany. Do Ugandy by měly první jednotky dorazit ve středu, později budou rozmístěny také v Jižním Súdánu, ve Středoafrické republice a v Demokratické republice Kongo.

Rozhodnutí Bílého domu má i podporu republikánů. „Určitě tomu cíli fandím. Chtěl bych ale vědět víc a američtí občané by měli vědět víc o tom, jak přesně to provedeme. Vzpomeňte si, že jsme v minulosti poslali mírové vojáky ven a skončilo to tragédií,“ řekl republikánský senátor a někdejší Obamův vyzyvatel v prezidentské volbě John McCain.

Armáda božího odporu:

LRA je fundamentalistická povstalecká skupina a apokalyptická sekta, která chtěla v Ugandě nastolit vládu podle křesťanského desatera. Od roku 1986 vedla proti vládě prezidenta Yoweriho Museveniho partyzánskou válku. Je považována za jednu z nejbrutálnějších povstaleckých skupin v Africe. Jejím zvěrstvům padlo za oběť nejméně 30 000 lidí a podle některých údajů až dva miliony Afričanů před jejím běsněním uprchly ze svých domovů. Organizace na ochranu lidských práv ji viní také z únosů dětí, z nichž se následně stávají „boží vojáci“ anebo jsou násilím přinuceny k sexuálnímu otroctví.

0Na vůdce povstalců Konyho vydal v roce 2005 mezinárodní zatykač Mezinárodní trestní soud v Haagu kvůli zločinům proti lidskosti v jeho rodné Ugangě. Odtud byla LRA v posledních letech vytlačena a nyní operuje hlavně v sousedních zemích, především v Demokratické republice Kongo, v Jižním Súdánu a ve Středoafrické republice.


Spojené státy se zvolna vracejí do Afriky

Američané v Africe nezasahují od roku 1993, kdy se v Somálsku neúspěšně pokusili zvrátit občanskou válku a zajmout vojenského diktátora Aidina. Sestřelením vrtulníku (černý jestřáb) s 18 vojáky a nečekaně otevřenými boji v ulicích Mogadiša ovšem americká působnost na černém kontinentě skončila.

Snahy vrátit se momentálně sílí, a to mj. už kvůli tomu, že v Somálsku a na Sahaře zapustila kořeny al-Káida. „Naše přítomnost na africkém kontinentu je součástí navazování partnerství a získávání informací,“ podotkl předseda sboru náčelníků štábů americké armády, generál Martin Dempsey.

Video Reportáž Milady McGrathové
video

Reportáž Milady McGrathové