Velká voda dělá Bangkoku vrásky na čele

Bangkok – Zmatek, nervozita a napětí panují v thajské metropoli Bangkoku, která se už několik dní horečnatě připravuje na příchod povodňové vlny, jež doprovází největší záplavy za posledních 50 let. I když úřady obyvatele devítimilionového města uklidňují a tvrdí, že se voda do centra přes nově zbudované hráze nedostane, lidé se ve velkém připravují na opačný scénář.

Povodňová vlna se do Bangkoku blíží ze severu a zaplavila už předměstí ve východní části metropole, kde už na velkých plochách stojí až 70 centimetrů vody. Na některých místech se prodrala i do centra. „To nejhorší nás pořád teprve čeká,“ řekl mluvčí thajských ženistů, kteří vypomáhají při obraně Bangkoku před živlem. „Přehrady nad městem jsou skoro plné, hodně vody ještě budou muset vypustit.“

Armáda během uplynulých dní budovala hráze na nejzranitelnějších místech, kudy by se mohla voda provalit do centra. Dnes vojáci v práci pokračují, staví nové zábrany z pytlů písku a zvyšují ty dosavadní až na tři metry. Úřady už vytipovaly veřejné budovy, kam se budou moci lidé uchýlit při případné evakuaci. V Bangkoku bylo uzavřeno metro, obchody jsou poloprázdné, protože lidé vykoupili zásoby balené vody, sušených těstovin, svíček a baterií.

Meteorologové dnes ale měli pro obyvatele Bangkoku příznivé zprávy: nápor vody valící se ze severu na hlavní město se zmírnil a vlny bušící do protipovodňových zábran jsou o něco slabší, než se očekávalo.

Od konce července v Thajsku zahynulo při povodních a sesuvech půdy už nejméně 297 lidí. Voda zničila značnou část rýžových polí a vynutila si uzavření desítek továren. Zasaženo bylo na 8,2 milionu lidí v 61 z 77 thajských provincií. Hlavní thajská letoviska letošní záplavy ušetřily, normální je zatím i provoz na všech mezinárodních letištích.