Írán odmítá obvinění z USA: Atentát jsme nechystali

Teherán – Íránské ministerstvo zahraničí dnes odmítlo americká obvinění z podílu na přípravě vraždy saúdského velvyslance v USA. Podle vyjádření Teheránu jsou tvrzení Washingtonu nepodložená a „postrádají právní logiku“.

Americká policie zatkla 11. října muže s íránským a americkým občanstvím Manssora Arbabsiara, který se přiznal k přípravě vraždy saúdského velvyslance v USA. Arbabsiar a jeho komplic Gholám Šakurí, který je zatím na útěku, svůj čin podle USA připravovali ve spolupráci s íránskými elitními jednotkami Al-Kuds. Na samotnou vraždu velvyslance si přitom chtěli za 1,5 milionu dolarů najmout člena mexického drogového kartelu.

Spojené státy založily na případu novou protiíránskou diplomatickou ofenzivu. O údajném spiknutí informovaly Radu bezpečnosti OSN a své spojence, do zahraničí vyslaly týmy expertů, kteří mají zahraniční vlády přesvědčovat o váze amerických důkazů. Prezident Barack Obama ve čtvrtek prohlásil, že USA jsou schopny podpořit důkazy svá obvinění o íránské účasti na spiknutí.

Teherán dnes prostřednictvím státní tiskové agentury uvedl, že se zadrženým Arbabsiarem nemá nic společného. Americká obvinění „postrádají jakoukoli věcnou dokumentaci“ a „nejsou slučitelná s právní logikou“. Podle íránského ministerstva svá tvrzení Washington „sestavil z prohlášení, odhadů a předpokladů jedinců zapletených do pašování drog“. Kauza by podle Teheránu neobstála před žádným skutečným soudem.