V Tripolisu zahájili demolici Kaddáfího sídla

Tripolis – V Tripolisu začali s demolicí bývalého sídla dlouholetého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Objekt Báb al-Azízíja, ve kterém kromě Kaddáfího sídlily i některé státní instituce, se rozkládá na ploše šesti kilometrů čtverečních. Než Tripolis v srpnu dobyly opoziční jednotky, bombardovala Báb al-Azízíju několikrát letadla NATO.

Rozlehlý komplex začaly za jásotu přítomných strhávat dva buldozerey. „To je za krev mučedníků,“ volali přihlížející a někteří z mužů radost projevovali palbou do vzduchu. „Chceme to zničit, protože je třeba strhnout vše, co patří Kaddáfímu,“ řekl jeden ze střelců agentuře Reuters. Projíždějící řidiči zastavovali auta a přidávali se k davu, v němž vlály libyjské vlajky. Muž, který tvrdil, že je velitelem přítomných ozbrojenců, řekl, že si Libyjci přejí, aby na místě vzniklo sídlo nějaké mírové organizace.

Libyjská Přechodná národní rada (NTC) dosud nevyhlásila konečné vítězství, protože se stále bojuje v Syrtě. Je to ale poslední z přístavů, který ještě NTC neovládá. Po jeho získání chce vyhlásit vítězství, i když Kaddáfí je stále na útěku. Bojuje se také v Baní Valídu, opoziční bojovníci chtějí město získat z rukou Kaddáfího stoupenců. Protože ale leží ve vnitrozemí, nemá takový strategický význam.