Obama: Luther King otřásl svědomím Ameriky

Washington – Americká metropole dnes vzpomněla odkaz černošského kazatele Martina Luthera Kinga. Na hlavním washingtonském prostranství National Mall nedaleko Bílého domu totiž proběhlo za účasti desetitisíců lidí slavnostní odhalení Kingova pomníku. Ceremonie se zúčastnil i americký prezident Barack Obama, v projevu označil Kinga za muže, který „otřásl svědomím Ameriky“, a upozornil, že i dnes musí Spojené státy bojovat za naplnění jeho odkazu.

Dnes odhalený monument není podle Obamy jen pomníkem Martina Luthera Kinga, ale „pomníkem odvaze všech bezejmenných, kteří díky svému tichému hrdinství přivedli zemi ke změnám, které se zdály nemožné“. „Tento pomník je váš,“ řekl prezident shromážděným, mezi nimiž podle amerických novinářů silně převažovali lidé tmavé pleti – právě za jejich práva Martin Luther King v 60. letech bojoval.

Obama: Amerika je dnes spravedlivější a rovnoprávnější

Podle Obamy by bez Kingových myšlenek Američané neměli odvahu dojít tam, kam došli. „Amerika je dnes spravedlivější a rovnoprávnější, ale pokrok nepřišel snadno, sám Kingův boj byl zpochybňován až do okamžiku jeho smrti,“ připomněl Obama. King byl zavražděn v dubnu 1968 v americkém Memphisu – dnešnímu prezidentovi USA bylo v té době šest let.

Obama v projevu zdůraznil, že ani dnes není Kingův odkaz beze zbytku naplněn. „Naše dílo neskončilo, chceme-li zlepšit naši ekonomiku, naše školství nebo zdravotnictví, nesmíme myslet na to, co nyní máme, ale na to, co bychom měli mít – tak jako to dělal Martin Luther King,“ řekl prezident.

Sochu amerického bojovníka za lidská práva vytvořil Číňan

Vyvrcholením čtyřhodinového ceremoniálu bylo odhalení devítimetrové Kingovy sochy. Ta stojí uprostřed 1,5hektarového vzpomínkového areálu vybudovaného nákladem 120 milionů dolarů (dvě miliardy korun). Autorem sochy je čínský umělec Lej I-sin. Do žulových stěn obklopujících sochu bylo vyryto čtrnáct nejslavnějších Kingových citátů.

Pomník měl být odhalen už v srpnu jako připomínka 48. výročí Kingova projevu, který začínal dnes už legendárními slovy „I have a dream“ (Mám sen). Slavnost tehdy ale zmařil hurikán Irene. Od konce srpna je sice areál veřejně přístupný, nicméně slavnostnímu startu vyhradili organizátoři dnešek.