Vídeň řeší zneužívání schovanek, k němuž došlo před 40 lety

Vídeň - V jednom z vídeňských dětských domovů byla v 70. letech systematicky zneužívána a znásilňována děvčata. S třicet let starým obviněním nyní přišly dvě někdejší chovanky domova v zámečku Wilhelminenberg, dnes ženy ve věku 49 a 47 let. Podle jejích výpovědí dívky znásilňovalo až sedm mužů a mezi pachateli údajně byli i vychovatelé.

„Na světnicích bylo 20 děvčat. Na řadu přišla prakticky každá. V domově jsme o tom nikdy nemluvily, protože jsme se hrozně styděly. Bolesti, které nám byly způsobeny, byly nesnesitelné,“ citovalo víkendové vydání deníku Kurier jednu z obětí.

Podle deníku Kurier považuje organizace na ochranu obětí Bílý kruh výpovědi za věrohodné. Z nich také vyplývá, že se na zneužívání podílely i vychovatelky. Prý nutily dívky, aby nosily přitažlivé prádlo, až násilníci přijdou. Některá obvinění sahají až po nucení k prostituci, neboť oběti se domnívají, že vychovatelky inkasovaly od násilníků peníze. „Děti z domova nemají na světě žádnou cenu,“ říkali prý pracovníci domova podle vyjádření jedné z postižených.

Právní zástupce obětí Johannes Öhlböck prohlásil, že zatím bylo na odškodném vyplaceno 41 000 eur (více než jeden milion korun). Oběti to ale nepovažují za dostatečné a město Vídeň by prý mělo uvažovat o dalších náhradách.

Zatímco v minulosti se rakouská veřejnost podobně jako v některých dalších zemích soustřeďovala hlavně na zneužívání dětí katolickými duchovními, zřídila Vídeň komisi k šetření podobných činů v městských zařízeních. Stíhání pachatelů je ale prý složité, neboť se činy udály už v poměrně dávné minulosti. Vídeňské úřady ale slibují pečlivé vyšetření.