Zloději vrátili exministrovi slavná pera

Berlín – Neznámí lupiči poslali zpět plnicí pera, která v březnu ukradli v domě bývalého německého ministra zahraničí Hanse-Dietricha Genschera. Mezi vrácenými předměty je i pero, jímž dlouholetý šéf německé diplomacie v roce 1992 podepsal maastrichtskou smlouvu Evropské unie o vytvoření budoucí jednotné měny eura.

Genscher o historicky cenné psací pomůcky přišel 11. března večer, kdy čtyřiaosmdesátiletý politik odešel s manželkou k přátelům na večeři. Když se vrátili, objevili u svého domu v Pechu u Bonnu vypáčené pancéřované okno do obývacího pokoje. Kromě per si zloději odnesli sbírku mincí a část šperků Barbary Genscherové. Policie po pachatelích i kradených věcech dosud pátrala neúspěšně.

Hans Dietrich Genscher
Hans Dietrich Genscher

Nyní doufá, že objeví nějaké stopy na pěti perech, která přišla anonymně na jednu policejní služebnu v Mannheimu. Vrácený lup už prozkoumali specialisté ze zemského kriminálního úřadu Bádenska-Württemberska a v nejbližších dnech se má vrátit původnímu majiteli, kterého ztráta per velmi mrzela. „Na těchto věcech dost lpím. Jsou nenahraditelné a tvoří část mého profesního života. Ta ztráta mě velmi bolí,“ postěžoval si na jaře Genscher.

Hans-Dietrich Genscher podepisuje maastrichtskou smlouvu
Hans-Dietrich Genscher podepisuje maastrichtskou smlouvu

Podle původních informací měl přijít i o pero, jímž v září 1990 v Moskvě podepsal takzvanou smlouvu dva plus čtyři, která otevřela cestu k opětovnému sjednocení Německa. Nakonec se ale ukázalo, že nejvzácnější kousek v jeho sbírce zloději nesebrali.