Kurdští povstalci pozabíjeli přes dvě desítky tureckých vojáků

Ankara – Kurdští povstalci zabili na jihovýchodě Turecka 24 vojáků a 18 dalších zranili. S automatickými zbraněmi zaútočili na armádní oddíly na dvou místech v provincii Hakkari poblíž hranic s Irákem. Jde o druhý nejkrvavější útok Kurdů od roku 1993. Armáda na něj odpověděla pronásledováním útočníků i přes hranice do Iráku, kde mají své hlavní základny. Útoků ze strany kurdských separatistů v posledních měsících přibývá: v úterý zabila bomba nastražená u silnice na jihovýchodě země pět policistů a tři civilisty. Turecký prezident Abdullah Gül prohlásil, že odplata za útoky na turecké vojáky „bude velká“.

Dnešní útoky jsou hlášeny z měst Çukurca a Yüksekova. K útokům se přihlásili povstalci ze zakázané Strany kurdských pracujících (PKK), která terorem bojuje za autonomii kurdské menšiny. Armádní oddíly nyní útočníky v hornatém terénu pronásledují. Během dopoledních akcí bylo zabito nejméně 15 kurdských ozbrojenců, postup pozemních komand podporují palbou bitevní vrtulníky.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan zrušil po útocích plánovaný odlet na návštěvu Kazachstánu a věnuje se bezpečnostní situaci v zemi. Také turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu zrušil svou cestu do Srbska.

Turecký prezident Abdullah Gül:

„Tohle nelze zapomenout. Každý, kdo nám způsobuje tuto bolest, utrpí sám bolest mnohem větší. Ti, kdo si myslí, že těmito útoky podlomí náš stát, nebo si myslí, že náš stát srovnají do latě, brzo uvidí, že odplata za takové útoky bude velká a bude trvat mnohem déle.“


Německo, kde žije početná turecká menšina, vyzvalo turecké a irácké úřady, aby společně hledaly způsoby, jak zabránit teroristickým skupinám jako PKK mít základny u irácko-turecké hranice.

Speciální armádní oddíly pronásledují útočníky od rána v hornatém terénu a postoupily přitom asi tři až čtyři kilometry do hloubky iráckého území. Během akcí bylo zabito nejméně 15 kurdských ozbrojenců, uvedla armáda. Postup pozemních komand podporují palbou bitevní vrtulníky.

Příslušníci PKK zintenzivňují od léta útoky na vojenské a policejní cíle na jihu a jihovýchodě Turecka. V září zaútočili v provincii Siirt na malá kasárna místního četnictva. Při přestřelce zahynulo šest vojáků a tři povstalci. V turecké metropoli Ankaře při bombovém útoku zahynuli tři lidé a dalších 34 bylo zraněno. Jiný pumový útok ve středomořském letovisku Kemer si 28. srpna vyžádal deset zraněných, včetně čtyř Švédů. Také při akcích tureckých bezpečnostních sil proti povstalcům jsou oběťmi často civilní obyvatelé.

Kurdové tvoří asi pětinu tureckého obyvatelstva. PKK od roku 1984 usiluje o autonomii kurdských oblastí. Zemřelo kvůli tomu už přes 40 000 lidí.

Video Pomoc chovatelům prasat tématem Ekonomiky ČT24
video

Pomoc chovatelům prasat tématem Ekonomiky ČT24

Pomoc chovatelům prasat tématem Ekonomiky ČT24

0201

Reportáž Filipa Zdražila a Veroniky Markové