Po testech je jasno: Hokejisté spadli kvůli chybě pilotů

Moskva – Testy s letounem Jak-42 v Žukovském u Moskvy potvrdily, že zářijovou katastrofu obdobného stroje s hokejisty u Jaroslavle způsobila chyba pilotů. Ruský Mezistátní letecký výbor (MAK), který nehodu vyšetřuje, již dříve dospěl k poznatku, že havárii mohla způsobit „dodatečná brzdící síla“. K ověření této hypotézy podnikl na letišti v Žukovském u Moskvy sérii letových zkoušek s letadlem stejného typu. Testy v úterý skončily dvěma posledními vzlety.

„Během letových zkoušek byla experimentálně prokázána verze o tom, že Jak-42 a lidi na jeho palubě zabily nikoliv technické závady či problémy s kvalitou paliva, ale právě brzdění jeho kol. Způsobila je nikoliv technika, ale pilot u řízení, který z nějakého důvodu nechal při vzletu nohy na pedálech,“ napsal deník Kommersant s odvoláním na specialisty účastnící se zkoušek.

Letoun Jak-42 se 7. září zřítil u Jaroslavle při nepovedeném startu. V troskách zahynulo 44 lidí, většinou hokejistů místního klubu Lokomotiv Jaroslavl. Mezi mrtvými byli i čeští reprezentanti Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček. Neštěstí přežil pouze palubní inženýr Alexandr Sizov.

Výsledky testů poslouží jako základ zprávy technické komise MAK o příčinách katastrofy, kterou experti už začali připravovat.

Video Telefonát Pavla Vondry
video

Telefonát Pavla Vondry