Francouzka unesená v Keni je po smrti. Nedostala léky

Mogadišo - Francouzská rukojmí Marie Dedieu, unesená nedávno somálskými ozbrojenci z Keni, zemřela. Pravděpodobně proto, že jí nedali její léky. Kvůli vlně únosů turistek z keňského území zasahuje proti extremistům v Somálsku keňská armáda a vláda v Mogadišu už s ní spolupracuje.

Šestašedesátiletá ochrnutá Francouzka žila v Keni a zotavovala se z rakoviny. Její stav vyžadoval neustálou péči. Ze života jí asi nezbývalo mnoho let, ale chtěla je strávit šťastně v komunitě, která ji přijala. Plány jí přervali ozbrojenci, kteří ji unesli z jejího domu a odvezli do Somálska. Tam zemřela.

„Je to barbarství, nevyslovitelná brutalita. Snažili jsme se dostat ji na svobodu, pokoušeli jsme se k ní dostat léky čtyřmi různými cestami. Je pravděpodobné, že jí únosci léky nedali. Je to další důkaz jejich barbarství,“ prohlásil francouzský ministr zahraničí Alain Juppé.

Video Unesená Francouzska zemřela
video

Unesená Francouzska zemřela

Manda v souostroví Lamu, kde Marie žila, je perlou keňského turistického průmyslu. Ozbrojenci odtud jako první unesli britskou turistku a jejího muže zabili. V Keni zajali také dvě španělské humanitární pracovnice z tábora Dadaab.

Od neděle extremisty stíhají na somálském území keňští vojáci. Už obsadili několik menších měst, ale hlavně se chystají na nejdůležitější uzel Šabábu na jihu - přístav Kismayo. Islamisté se opevňují a schyluje se k velké bitvě. Riziko rozšíření dvacetiletého somálského konfliktu prudce stoupá.