Síly KFOR rozebraly zátaras v Kosovu

Bělehrad – Vojáci KFOR na severu Kosova rozháněli slzným plynem několik desítek srbských demonstrantů, kteří bránili zátarasy u hranice se Srbskem. Mezinárodní jednotky totiž jednu z bariér odstranily, zbývá jim zlikvidovat dalších 15. Dosud bylo při potyčkách zraněno osm vojáků KFOR a asi 20 Srbů. Kosovští Albánci a Srbové vedou spor o dva pohraniční přechody. Podle dohody by je měli spravovat společně. Srbové to ale odmítají, stejně jako uznání samostatnosti své bývalé provincie.

Ani tři roky po vyhlášení kosovské nezávislosti politici nemohou najít řešení citlivého problému společné hranice. Mezinárodní jednotky KFOR v Kosovu dnes za úsvitu odstranily zátaras u obce Jagnjenica. Kosovští Srbové sem zaparkovali napříč cestou dva kamiony. A rozhodli se bariéru bránit. Vojáci KFOR proto proti nim použili slzný plyn a dav rozehnali. Poté barikádu zlikvidovali.

Celkem jich ale na severu Kosova vybudovali Srbové 16. Jednotky KFOR s obrněnými transportéry dojely časně ráno také k velkému zátarasu u obce Zupče. Zde vojáci vytyčili bezpečnou zónu, aby mohli barikádu ze štěrku, kamenů a nákladních vozů odklidit.

Kosovští Srbové blokují provoz přes oficiální přechody mezi Kosovem a Srbskem Jarinje a Brnjak už třetí měsíc, aby tak dali najevo nesouhlas s osamostatněním Kosova. Asi před měsícem začali budovat silniční zátarasy. To se ale nelíbí mezinárodním silám, které v oblasti působí. Vyzvaly proto, aby Srbové barikády odstranili. Ti ale ultimátum nevyslyšeli, a proto dnes ráno začali vojáci KFOR zátarasy odstraňovat. 

Bělehrad je pod tlakem Evropské unie, aby problémy na sporném pomezí co nejdřív vyřešil. Brusel požaduje, aby spolupracoval s kosovskou vládou, a podmiňuje tím jednání o přístupových rozhovorech se Srbskem. Barikády na hranici vyrostly v červenci, když se kosovské úřady pokusily přechody zabrat. Místní Srbové se bojí, že pokud o kontrolu nad nimi přijdou, může jim Priština cestu na sever kdykoli zavřít. V oblasti žije 40 tisíc Srbů a oblast je prakticky mimo dosah albánské vlády v Prištině. Ta argumentuje svobodou pohybu. A chce mít kontrolu nad hranicí, kterou Srbsko neuznává.