Japonci skupují Noemovu kapsli, která je ochrání před tsunami

Tokio - Japonsko se stále vzpamatovává z ničivého zemětřesení. Život ve zdevastovaných oblastech se k normálu vrací jen velmi pomalu. A strach, že se katastrofa zopakuje, zůstává. Jeden vynálezce proto přišel s poměrně bizarní evakuační kapslí. Otřesení Japonci ji ale masově objednávají.

Kapsle se symbolicky jmenuje po Noemovi, jehož archa v biblickém příběhu pomohla zachránit všechno živé před potopou. „Na začátku jsem pracoval s návrhem polokoule. Myslel jsem, že to bude nejlepší tvar pro přežití při zemětřesení. Ukázalo se ale, že nepomůže při tsunami, protože se může převrhnout. A tak jsem vytvořil kouli, kterou je možné přenášet a dá se snadno dostat dovnitř,“ popisuje vynález ředitel společnosti Cosmo Power Šódži Tanaka. 

Zařízení o průměru jeden metr a 20 centimetrů má jedno okno, dva otvory pro ventilaci a odvod vody, která by se mohla dostat dovnitř. Skořepinu tvoří centimetr tlustá vrstva laminátu ze skelných vláken zpevněných epoxidovou pryskyřicí. Kapsle je díky tomu pevná a lehká. Pan Tanaka tvrdí, že vydrží víc než sto let. 

Juiči Ašizawa, zaměstananec firmy Cosmo Power: „Lidé v téhle arše přinejmenším najdou útočiště a budou připraveni na nejhorší. Pomůže jim přečkat ty nejkritičtější okamžiky.“Pokus při desetimetrovém pádu na mořskou hladinu kapsle přestála bez problémů. Při testu se sedmitunovým zatížením se na povrchu objevila pouze drobná prasklina, takže vynález poslouží i jako ochrana při zemětřesení. Žlutá barva má přilákat pozornost záchranářů. 

Společnost Cosmo Power začala kapsli nabízet v půlce září. O objednávky nemá nouzi. Největší zájem je o čtyřmístnou verzi. Zamluvilo si ji už 700 zájemců. V základní podobě vyjde v přepočtu na 70 tisíc korun. Luxusnější varianta s podstavcem a vnitřním polstrováním, které dokáže tlumit nárazy, stojí zhruba 83 tisíc.