Únosci chtějí prodat ostatky Francouzky, která zemřela v zajetí

Paříž – Invalidní Francouzka Marie Dedieuová zemřela v zajetí únosců, kteří ji zadrželi v Keni. Ozbrojenci teď chtějí její tělo prodat. Ochrnutá Francouzka žila na ostrově Manda, zotavovala se z rakoviny. Její stav vyžadoval neustálou péči. Když jí ale ozbrojenci odvlekli do Somálska, nedostávala potřebnou péči, a proto zemřela.

„Unést ženu tohoto věku, nemocnou a ochrnutou, nepodávat jí léky, dopustit, aby zemřela na otravu krve a pak chtít prodat její ostatky! To udělají lidé, kteří si zasluhují jedině pohrdání,“ okomentoval to francouzský ministr obrany Gérard Longuet. 

„Je to barbarství, nevyslovitelná brutalita. Snažili jsme se dostat ji na svobodu, pokoušeli jsme se k ní dostat léky čtyřmi různými cestami. Je pravděpodobné, že jí únosci léky nedali, to je další důkaz jejich barbarství,“ přidal se Alain Juppé, francouzský ministr zahraničí. 

Manda v souostroví Lamu, kde Marie žila, je perlou keňského turistického průmyslu. Ozbrojenci odtud jako první unesli britskou turistku a jejího muže zabili. V Keni zajali taky dvě španělské humanitární pracovnice z tábora Dadáb.

Od neděle extremisty stíhají na somálském území keňští vojáci. Už obsadili několik menších měst, ale hlavně se chystají na nejdůležitější uzel Al-Šabábu na jihu, přístav Kismayo. Islamisté se opevňují a schyluje se k velké bitvě.