Indiáni došli do metropole, teď je na tahu prezident

La Paz - Protestní průvod tisíce původních obyvatel Amazonie dorazil po 63denním pochodu do bolivijského La Pazu. Demonstrací před sídlem vlády pak vyvrcholila kampaň proti stavbě dálnice, která má vést přes přírodní rezervaci. Prezident Evo Morales projekt dočasně zastavil, vláda ale tvrdí, že dálnice pomůže hospodářskému rozvoji. Podle odpůrců naopak zničí původní způsob života obyvatel deštného pralesa.

Tisícihlavý průvod vyrazil na protestní 500kilometrový pochod v srpnu z města Trinidad v Amazonii. V ulicích metropole jej ve středu nadšeně vítaly jako hrdiny tisíce lidí. Morales zástupcům demonstrujících indiánů nabídl přímé rozhovory. Indiánům totiž jeho rozhodnutí o dočasném zastavení projektu nestačí a požadují jeho úplné zrušení. Podle svých slov se nevrátí domů, dokud vláda stavbu dálnice nezruší.

Obyvatelé La Pazu vítají protestní pochod indiánů
Zdroj: ČT24

Tři sta kilometrů nové komunikace má postavit za brazilské peníze brazilská firma z města Cochabamba do San Ignácia de Moxos v amazonské nížině. Brazílie by díky ní získala přístup k tichomořským přístavům v Peru a Chile. Rezervace a národní park Isiboro jsou ale pro bolivijské indiány posvátné. Dálnice podle nich rozpoutá lavinu nelegální těžby dřeva v deštném pralese a osídlování. V parku žije přes 50 tisíc indiánů ze tří kmenů.

Policie koncem října pochod, v němž byly i ženy a malé děti, rozehnala slzným plynem. Kvůli zásahu rezignovali ministři obrany a vnitra, Morales ale jakoukoli odpovědnost odmítl a prohlásil, že indiáni byli zmanipulováni jeho politickými odpůrci. Protestní pochod byl po týdnu obnoven.

Morales už předtím slíbil místní referendum k otázce další stavby dálnice. V minulosti si získal levicovou rétorikou mnoho příznivců právě mezi chudými indiány. Stal se také prvním bolivijským prezidentem indiánského původu. Velká část indiánů se ale od něj v posledních měsících kvůli kontroverznímu projektu dálnice odvrátila. První politickou porážku od svého zvolení v roce 2006 utrpěl o tomto víkendu: většina Bolivijců bojkotovala volby nejvýše postavených soudců a vhodila do urny neplatné hlasovací lístky. Dali tak najevo nespokojenost s Moralesem, jehož příznivci v parlamentu všechny kandidáty na soudce vybrali.