Rakovina je pryč, libuje si Chávez

Caracas – Venezuelský prezident Hugo Chávez dnes po návratu z Kuby, kde byl na lékařské prohlídce po čtyřech cyklech chemoterapie, optimisticky prohlásil, že testy byly úspěšné a že rakovinu překonal. Chávez hovořil s novináři s obvyklou sebedůvěrou. Většina lékařských odborníků je nicméně přesvědčena, že je nemožné říci, že pacient léčený na rakovinu má vyhráno a je mimo nebezpečí dříve než dva roky pro úspěšné chemoterapii.

„Všechno bylo dokonalé, dostal jsem nejvyšší známky, dvacet bodů z dvaceti možných. Zbavil jsem se nemoci… přijel nový Chávez,“ řekl sedmapadesátiletý prezident v poselství Venezuelanům na západě země, kde chce vykonat pouť k místní posvátné katolické svatyni.

Chávez má necelý rok do prezidentských voleb, v nichž je horkým favoritem. Podle médií jeho popularita v posledních měsících stoupla i v souvislosti s jeho bojem se zhoubnou chorobou. Psychologové tvrdí, že ve venezuelské společnosti se nyní projevuje jasný efekt solidarity s prezidentem. Sympatie veřejnosti přitom prý nevyvolala nemoc sama, jako spíše způsob, jak s ní energický prezident bojuje a jak to dává v médiích najevo. Otázkou před volbami ale prý je, jak dlouho tento efekt potrvá.