S ozbrojeným bojem končíme, slibuje ETA

Madrid – Baskická organizace ETA zastavila s konečnou platností ozbrojený boj za nezávislost Baskicka. Oznámila to v prohlášení, které dnes zveřejnil baskický deník Gara na svých internetových stránkách. Madrid a Paříž nyní čekají na to, zda deklarace také znamená, že se ETA hodlá odzbrojit. Organizace již začátkem roku vyhlásila trvalé příměří, ale postoj španělské vlády k separatistům se nezměnil.

„ETA se rozhodla definitivně zastavit svou ozbrojenou činnost. ETA vyzývá španělskou a francouzskou vládu k zahájení procesu přímého dialogu,“ uvádí se v prohlášení organizace. Cílem Madridu je úplné odzbrojení ETA. Úřady totiž mají stále na paměti předchozí příměří ETA z roku 2006, které skončilo atentátem na madridském letišti, při němž zahynuli dva lidé.

Ve španělském Baskicku se nedávno konala mezinárodní konference, která vyzvala, aby se v boji za nezávislost už nikdy nepoužívaly násilné prostředky. Účastníci vybídli ETA k úplnému ukončení ozbrojeného boje. „Historie je svazující. Budeme ale věřit ve vítězství demokracie, práva a zdravého rozumu. Mohla by to být satisfakce za tu nezapomenutelnou bolest a násilí, které se nikdy neměly stát, a které by se už nikdy neměly opakovat,“ podotkl španělský premiér José Luis Rodríguez Zapatero.

Baskická organizace ETA
Zdroj: ČTK/AP
Autor: AP Photo

ETA bojuje od roku 1968 za samostatný baskický stát, který by se měl podle ní skládat z několika španělských a francouzských provincií. Za dobu svého boje připravila ETA o život více než 800 lidí. Nejen Madrid a Paříž, ale i Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci.

Video Reportáž Blanky Závitkovské
video

Reportáž Blanky Závitkovské

Španělská vláda považuje odklon ETA od násilí za „úspěch demokracie“. Řada Španělů je ale nadále skeptická k tomu, že tato teroristická organizace svůj slib dodrží. Španělská vláda zatím nechává otevřenou otázku, zda odklon ETA od násilí bude znamenat zmírnění trestů pro dopadené a vězněné příslušníky této organizace. O tom rozhodne až nový kabinet po volbách 20. listopadu.