Kaddáfího tělo bude předáno jeho rodině

Benghází - Severoatlantická aliance oznámila ukončení mise v Libyji. Šéf tamní Národní přechodné rady slíbil volby do osmi měsíců. Do té doby mají z ulic zmizet zbraně. Tělo zabitého libyjského diktátora Muammara Kaddáfího bylo umístěno v obchodním centru v Misurátě, kde ho podle dnešní zprávy agentury AP v mrazící místnosti mohli zájemci vidět i fotografovat. Libyjské vedení, které ještě v pátek tvrdilo, že Kaddáfí bude mít řádný muslimský pohřeb, se dnes podle mluvčího Ahmada Džibríla dohodlo, že Kaddáfího tělo bude předáno rodině.

„Jeho rodina může rozhodnout, kde a kdy ho pohřbí,“ prohlásil mluvčí Džibríl. Předání se prý odehraje velmi brzy, přesný časový údaj však neuvedl. Jak připomíná DPA, zástupci Kaddáfího kmenu žádali již před několika hodinami vydání těla vůdce i jeho syna Mutasima.
Libyjci by během osmi měsíců měli mít možnost zvolit národní kongres, který připraví návrh nové ústavy a vytvoří prozatímní vládu. Prohlásil to dnes na okraj ekonomického fóra v Jordánsku šéf současné libyjské povstalecké vlády Mahmúd Džibríl. 

Podle agentury Reuters za nynější prioritu ve své zemi Džibríl označil odstranění zbraní z ulic a obnovu stability a pořádku. „První volby by se měly uskutečnit maximálně do osmi měsíců, aby vznikl libyjský národní kongres, jakýsi parlament,“ řekl Džibríl. Ten bude mít podle něj za úkol připravit ústavu, jež bude předložena k všelidovému hlasování, a vytvořit prozatímní vládu působící do prvních prezidentských voleb.

Dva dny po smrti libyjského diktátora je datum pohřbu nejisté. „Národní přechodná rada pracuje na určení přesné příčiny a okolností Kaddáfího smrti - žádáme je, aby to udělali otevřeně a transparentně,“ řekl Mark Toner, mluvčí amerického ministerstva zahraničí. Zcela otevřeně si může veřejnost prohlédnout Kaddáfího mrtvé tělo - je vystavené ve skladu  masného krámu v Misurátě. A dívat se na něj chodí stále víc lidí, jak se zpráva šíří. „Nařídil jsem, ať ho nechají několik dní v mrazícím boxu. Aby se mohl každý přesvědčit, že je mrtvý,“ prohlásil libyjský ministr ropného průmyslu Alí Tarhúní.

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí:

„V případě ozbrojeného konfliktu se musí dodržovat pravidla sepsaná v Ženevských konvencích. Se zajatým účastníkem ozbrojeného konfliktu se musí nakládat určitým způsobem. A válečný zajatec nesmí být v žádném případě zabit. Video, které jsme viděli ukazuje, že ho zajali zraněného. A poté, co ho zajali, byl zabit.“


Smrtí Kaddáfího skončily boje a Severoatlantická aliance už oznámila konec své sedmiměsíční vzdušné mise na ochranu civilistů. „Přijali jsme předběžné rozhodnutí ukončit operaci 31.října. Oficiálně to potvrdíme začátkem týdne,“ prohlásil Rasmussen, generální tajemník NATO. V Radě bezpečnosti OSN je také ruský návrh na oficiální zrušení bezletové zóny nad Libyí. Oslavující Libyjci vědí, že bez ní by Kaddáfího režim nesvrhli. „Role NATO byla velká - jsme za to velmi vděční,“ podotkl obyvatel Misuráty.

Video Libye vystavila tělo diktátora Kaddáfího
video

Libye vystavila tělo diktátora Kaddáfího

Souběžně s euforií ale začíná období intenzivní politiky nového státu. Tento víkend vyhlášení „deklarace osvobození“. Do osmi měsíců volby orgánů, které ustaví prozatímní vládu a navrhnou novou ústavu. Pak o ní má být referendum a nakonec - zřejmě do roka od smrti Kaddáfího - řádné všeobecné volby.

NATO mělo plnou kontrolu nad misí v Libyi od konce března. Vrchní velitel NATO Rasmussen ale slibuje, že koncem října zemi aliance definitivně opustí. Až do konce měsíce ale bude situaci v zemi monitorovat.