První svobodné volby v Tunisku - favority jsou islamisté

Tunis - Tunisané dnes se značnými emocemi přistoupili k volebním urnám. Poprvé v dějinách své země si mohli při prvních svobodných volbách zvolit své zástupce do Ústavodárného shromáždění. Hlasování považují za definitivní tečku za autoritářským režimem prezidenta Zína Abidína bin Alího, kterého po 23 letech vlády vyhnalo v lednu ze země lidové povstání. Více než sedm milionů voličů, z nichž se ale podle agentury AP zaregistrovalo jen 4,4 milionu, mělo možnost zvolit 217 členů prozatímního parlamentu. Jeho úkolem bude vypracování nové ústavy, která by se měla stát základem demokratického uspořádání země. Teprve pak budou následovat prezidentské volby. Parlament, jehož mandát nemá být delší než rok, rovněž jmenuje novou vládu. Volební místnosti se uzavřely ve 20:00 SELČ. Hlasování se podle odhadů volební komise zúčastnilo téměř 70 procent oprávněných voličů. Oficiální výsledky budou oznámeny v úterý.

Klíčové volby v Tunisku se konaly shodou okolností ve stejný den, kdy sousední Libye, tři dny po smrti dlouholetého diktátora Muammara Kaddáfího vyhlašuje „úplné osvobození země“. Úspěch či nezdar voleb v Tunisku a fungování nových orgánů bude významným signálem pro národy, které v revolucích takzvaného arabského jara, jež odstartovalo právě v Tunisku, povstaly proti svým režimům.

S režimem dlouholetého prezidenta bina Alího se Tunisané vypořádali během prvních dvou týdnů v tomto roce. Vše začalo, když se mladý prodavač zeleniny upálil po tom, co mu úřady zabavily jeho stánek, následovaly masové protesty a na konec útěk bina Alího do Saudské Arábie. Lidé teď žádají další posun a nejlépe stejně rychle. „Bojím se toho, co přijde. Lidé chtějí velké sociální změny, ale teď na to není ta správná doba. Musíme být trpěliví, zajistit, aby šlo všechno hladce, a teprve potom se můžeme domáhat změn,“ prohlásil Mohammed Al Rahimi, obyvatel Tunisu.

Manúbia Bouaziziová, matka upáleného mladíka:

„Jsem na syna velice hrdá a děkuji bohu, že změnil nejen Tunisko, ale celý svět. Tunisko, zvítězilo, a taky Libye a Egypt.“


K urnám chodí velké množství mladých - právě oni revoluci rozhýbali pomocí sociálních sítí a otevřeli si cestu k budoucnosti, jakou jejich rodiče neměli. Nejen mladí, ale i mnozí padesátníci volí vůbec poprvé v životě. „Je to historický, výjimečný den, podívejte na ty davy, to je poprvé, co volíme. Cítíme svobodu, dotýkáme se svobody,“ řekl tuniský volič.

Na volby dohlíží nezávislá komise

Organizací voleb byla pověřena nezávislá komise. Monitorovací mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě se účastní i čeští poslanci. „Historie dala tuniskému lidu 9 měsíců na to, aby skončil s dvěma sty lety politického zaostávání,“ řekl Nejib Chebbi, předseda liberální Demokratické pokrokové strany.

V tuniských volbách kandiduje celkem 81 stran. Favoritem je islamistická Strana obnovy (Hizb An-Nahdá) Rašída Ghannúšího, která by chtěla v zemi zavést „demokracii založenou na hodnotách islámu“. Průzkumy přisuzovaly jejich Straně obnovy zisk až 80 z 220 parlamentních křesel. Prioritami strany je parlamentní systém, boj s korupcí a nezaměstnaností, nezávislost soudnictví a respekt k rovnosti mužů a žen. Z dalších uskupení by se do sněmu mohla dostat liberální Demokratická pokroková strana (PDP) Maji Džríbíové nebo levicové Demokratické fórum pro práci a svobody (FDTL).

Rašíd Ghannúší, předseda islamistické Strany obnovy:

„Výsledky voleb uznáme, pokud budou odpovídat současným očekáváním. Poblahopřejeme vítězům a těmi budou všichni Tunisané, pokud zvítězíme my.“


Vítězství islamistů by nejspíše znamenalo velkou změnu pro zemi, která za 24 let bin Alího vlády sice byla represivním policejním státem, v mnoha oblastech fungování ale podle expertů představovala zemi takřka vzorovou - stabilní pro investory, bez silných náboženských hnutí a s nebývale velkými právy žen.

Prozatímní parlament bude mít za úkol vypracovat ústavu. Jak bude nové Tunisko vypadat, záleží proto zcela na obsahu těchto uren. „Politický proces a svobodné volby tu máme poprvé. Výsledky proto mohou být jakékoli a politici by s tím měli počítat,“ řekla kandidátka Demokratické pokrokové strany Maya Jribi.